zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CNG by měl mít podporu ještě větší

17.04.2012
Ekologická auta
CNG by měl mít podporu ještě větší

Šest let od uzavření Dobrovolné dohody plynárenských společností se státem si v polovině března připomněli účastníci kulatého stolu uspořádaného Českou plynárenskou unií. Plynárenské společnosti se v dohodě mj. zavázaly vybudovat v územích pokrytých svými licencemi každá alespoň jednu plnicí stanici na stlačený zemní plyn (CNG) a rovněž tam, kde územní samosprávný celek rozhodne o převodu vozového parku městské či příměstské dopravy (nebo jeho části) na tento alternativní způsob pohonu. Plynárenské firmy též slíbily stavět plnicí stanice podél hlavních silničních tahů a také poskytovat příspěvek 0,2 mil. Kč na nově pořizovaný autobus osobní linkové a městské hromadné dopravy s CNG pohonem.

Naopak stát v dohodě potvrdil své odhodlání do roku 2020 dosáhnout jako indikativního cíle podílu spotřeby CNG na celkové spotřebě PHM v dopravě minimálně 10 % a do roku 2011 ponechat nulovou výši spotřební daně na zemní plyn a pak ji jen mírně zvyšovat. (Letos tato daň činí 0,36 Kč/m3 plynu, což je však zanedbatelné ve srovnání se spotřební daní na benzin - 13 Kč/1, resp. na naftu - 11 Kč/l.) Stát se rovněž zavázal, že bude postupně měnit vozový park státních orgánů a státem řízených organizací na vozidla s CNG pohonem.

Plynárenské společnosti své sliby plní a v řadě směrů překračují. Nyní je v ČR už 50 plnicích stanic na CNG, z nich 37 veřejných. Rychle přibývají i soukromé plničky, jichž je už okolo stovky. V Česku jezdí zhruba 3,6 tisíce vozidel s CNG pohonem. Ten se prosazuje i v MHD jak kvůli své ekonomické výhodnosti, tak proto, že je výrazně šetrnější k životnímu prostředí. Plynárenské společnosti nadále finančně podporují nákupy CNG autobusů. Na rozdíl od státu, neboť Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto podporu zrušilo již loni.

Účastníci kulatého stolu se shodli, že byť spotřeba CNG roste, neděje se to takovým tempem, aby v roce 2020 mohl být uvedený indikativní cíl spotřeby CNG dosažen.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí