zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda navrhuje zavést nové finanční nástroje, které podpoří energeticky úsporné budovy

13.04.2012
Ekologické stavění, bydlení
Vláda navrhuje zavést nové finanční nástroje, které podpoří energeticky úsporné budovy

Vláda ve středu schválila Národní program reforem, který obsahuje návrh na zavedení jednotného a stabilního finančního nástroje pro podporu energeticky úsporných budov. Tím pomůže vlastníkům budov překonat největší bariéru, kterou jsou vyšší počáteční investiční náklady do úsporných opatření. Schválený dokument zároveň identifikuje podporu energeticky úsporných budov jako jedno z důležitých opatření pro ekonomický růst a zvyšování konkurenceschopnosti České republiky.

Iniciativa Šance pro budovy návrh vítá a v souvislosti s tím prosazuje zavedení takového finančního mechanismu, který bude mít velký pákový efekt na vyvolané soukromé investice. Propočty z Německa ukazují, že pokud se nástroj nastaví dobře, může se jedna koruna z veřejných prostředků vrátit do ekonomiky čtyř až pětinásobně.

Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy, ke schválení Národního programu reforem uvádí: "Vláda by nyní měla přejít od slov k činům a připravit chytrý finanční nástroj, který lidem pomůže uspořit peníze a zvýšit kvalitu bydlení a zároveň podpoří ekonomický růst. Že je to možné, ukazují fungující zkušenosti z Německa, kde 1 euro v podpůrných programech státní banky KfW vyprodukuje pro stát 4-5 euro na daních a nevyplacených sociálních dávkách."

Petr Holub dodává: "Synergicky s tím vláda podpoří ekonomiku a pracovní místa v malých a středních firmách. Dům nelze uříznout, odvézt do Číny, tam zrenovovat a znovu vrátit zpět. Musí se stavět tam, kde budova následně slouží českým lidem, institucím či firmám."

Více informací lze získat na www.sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí