zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Chalupa jednal s polským ministrem životního prostředí

16.04.2012
Ovzduší
Příroda
Politika
Ministr Chalupa jednal s polským ministrem životního prostředí

Řešení kvality ovzduší na hranicích ČR a Polska, přeshraniční projekty v Krkonoších a spolupráce v dalších oblastech ochrany přírody byly hlavními tématy setkání ministra Tomáše Chalupa a jeho polského kolegy Marcina Korolece. Během zasedání 6. zasedání česko-polské Smíšené komise pro otázky spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí oba ministři rovněž diskutovali přípravu budoucí kohezní politiky či vodohospodářskou problematiku ve vztahu k EU.

V oblasti kvality ovzduší v pohraničním regionu se ministři shodli na snaze přispět ke snížení úrovně znečištění ovzduší v přeshraničním regionu Slezsko, podpořit společné využití prostředků z programů Evropské unie na ochranu ovzduší, přispět ke sladění a zefektivnění nástrojů řízení ochrany ovzduší v České a Polské republice a také zintenzivnit vzájemnou informovanost a součinnost při úsilí řešit neuspokojivou kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji a Slezském vojvodství.

"Otázka ochrany ovzduší v Moravskoslezském kraji, ale nejen v něm, je pro nás velmi důležitým tématem," uvedl ministr Chalupa. "Cílem je, aby došlo k jednání mezi představiteli obou států za účasti zástupců tamních municipalit, hejtmanství a vojvodství, se kterými je potřeba debatovat možnosti zlepšení kvality ovzduší," doplnil Chalupa.

Jednání, které by mělo proběhnout koncem června v těsné blízkosti hranic obou zemí, přivítal i polský ministr životního prostředí Marcin Korolec. "Se zmíněným setkáním souhlasíme a rádi se ho zúčastníme," řekl polský ministr Korolec. "Zlepšení kvality ovzduší je naší hlavní agendou. V současné době je i na naší straně ve schvalovacím procesu návrh zákona o ochraně životního prostředí týkající se ochrany ovzduší. Jedná se o jednu z prvních iniciativ po mém nástupu do funkce," doplnil ministr Korolec.

Dalšími tématy zasedání byly bilaterální projekty v různých oblastech a spolupráce v oblasti ochrany přírody. Jedním takovým je například kooperace Správy národních parků na obou stranách Krkonoš, které spolu spolupracují nebo spolupracovali na více než 15 přeshraničních projektech. Jedná se například o Krkonoše bez bariér, Posílení spolupráce v oblasti environmentálního vzdělávání, Krkonoše - náš národní park, Jedny hory - jedny lesy, Krkonoše INSPIRE - společná práce v GIS, Rozvoj turistické infrastruktury v KRNAP a KPN, Bezpečné Krkonoše, Společné vzdělávání pracovníků KRNAP a KPN.

Vzájemná úzká přeshraniční spolupráce obou krkonošských parků bude také tématem "Dne Krkonoš", který by se měl uskutečnit koncem června.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
13
12. 2019
13.12.2019 - Seminář, školení
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
EKONOX s.r.o.
23
1. 2020
23.1.2020 - Seminář, školení
Regionální centrum Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí