zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dny Českého Švýcarska v Praze byly slavnostně zahájeny. Chtějí Pražanům poodhalit tajemnou krásu nejmladšího národního parku

14.04.2012
Chráněná území
Dny Českého Švýcarska v Praze byly slavnostně zahájeny. Chtějí Pražanům poodhalit tajemnou krásu nejmladšího národního parku

Dnes za přítomnosti ministra životního prostředí Tomáše Chalupy byly slavnostně zahájeny Dny Českého Švýcarska v Praze. Tato akce je pořádána v rámci celoroční kampaně MŽP, která je zaměřena na cílenou podporu národních parků, jeskyní a ostatních resortních společností. Kampaň se snaží otevřít téma našich národních parků a chráněných jeskyní, přiblížit veřejnosti jejich krásu, kterou má doslova na dosah ruky.

Na tiskové konferenci na půdě Ministerstva životního prostředí se národní park České Švýcarsko představil několika prezentacemi. Tato oblast unikátních skalních útvarů byla zastoupena ředitelem NP České Švýcarsko Pavlem Bendou, ředitelem o.p.s. České Švýcarsko Filipem Brodským a radním pro cestovní ruch a regionální rozvoj Ústeckého kraje Radkem Vonkou. Nejmladší národní park České republiky a držitel titulu Evropská excelentní destinace EDEN - European Destination of Excellence se v rámci Dní Českého Švýcarska v Praze představuje veřejnosti od 3. do 26. dubna výstavami, semináři, přednáškami a literárním večerem.

"Monumentální Pravčická brána, romantická plavba soutěskami Kamenice, fascinující vyhlídky v okolí Jetřichovic, tajemná zákoutí skalních hrádků na Krásnolipsku, to vše bere dech, " komentuje ministr Chalupa toto unikátní přírodní území. Skalní dominanta parku - Pravčická brána - je největší pískovcovou skalní bránou v celé Evropě, symbolem národního parku i dubnové kampaně Ministerstva životního prostředí. Národní park České Švýcarsko však nenabízí pouze svět skal a panoramatických vyhlídek. Najdou se zde hluboké kaňony a soutěsky řek, neprostupné lesní komplexy či květnaté louky a drobná rašeliniště.

V poslední době je velmi diskutován jeho zápis na seznam světového dědictví UNESCO, tento akt by přinesl velmi pozitivní dopad pro celý region.

Co je NP České Švýcarsko?

Jedinečné přírodní území skalních útvarů a hlubokých zalesněných roklí s bohatou historií i atraktivní turistickou současností se nachází v severozápadním cípu České republiky. Rozkládá se na ploše 79 km2 a spolu se sousedním Národním parkem Saské Švýcarsko představuje oblast pískovců, která svou rozsáhlostí a zároveň minimálním osídlením nemá v Evropě obdoby. Národním parkem bylo toto úchvatné skalnaté území s jedinečnou faunou a flórou vyhlášeno v roce 2000. Více se dozvíte na www.npcs.cz a http://www.ceskesvycarsko.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí