zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropa po krizi: efektivita a ekologie

24.04.2012
Energie
Geologie
Ropa po krizi: efektivita a ekologie

Nizozemsko mezi velké producenty ropy nepatří. Přesto jsou poblíž hranic s Německem v oblasti Schoonebeek ložiska ukrývající odhadem miliardu barelů této suroviny. Během propadu ceny ropy v 90. letech se Shellu a Exxonu nevyplatilo tato hůře dostupná ložiska vytěžovat, a tak je uzavřely, ačkoli bylo vyčerpáno jen zhruba 25 procent ložiska. Vysoké prodejní ceny a technologický pokrok ovšem dnes stejné firmy a nizozemskou vládu přiměly v Schoonebeeku znovu těžit. Shell tají informace, při jakých cenách se těžba vyplatí, ale experti odhadují něco mezi 40 a 50 dolary za barel. Při současné ceně okolo 80 dolarů je toto ložisko zlatým dolem. Během 20 let by se zde mělo vytěžit okolo 120 milionů barelů ropy. Pokud by se zahájila těžba i v dalších částech ložiska, podíl vytěžené ropy by se přiblížil 50 procentům. Průměrná výtěžnost ložisek je přitom 30 až 35 procent.

Tlak na inovace

Schoonebeek svět ropou nezaplaví. Ovšem jeho úspěch dokazuje, že produkce ropy má navzdory řadě protichůdných názorů budoucnost. Spotřebitelská poptávka, technologie a politika se začínají odklánět od vize katastrofálního nedostatku černého zlata. Podle Leonarda Maugeriho z italské olejářské společnosti ENI je ropy dostatek na příštích sto let. Také další analytici jsou přesvědčeni, že ložisek ropy je dostatek. "Dosud se vytěžilo jen zhruba 32 procent světových zásob," tvrdí Val Brock ze společnosti Shell, který má na starosti obchodní aktivity společnosti. Podle Shellu se ze současných známých ložisek dá vytěžit ještě dalších minimálně 300 miliard barelů, což je zhruba 60 procent původního objemu suroviny na naší planetě.

Tento potenciál vede za současných cen producenty ke zdokonalování technologií a těžebních postupů. Ceny ropy jsou i přes pád ze 147 dolarů za barel v roce 2008 výrazně vyšší, než analytici před pár lety očekávali. "Společnosti proto neváhají jít hluboko do oceánů i do vzdálených arktických oblastí," říká Maugeri, který vnímá ropný byznys jako velice přizpůsobivý a reagující na změny politické a ekonomické situace.

I kdyby nové technologie přispěly jen několika procenty k podílu vytěžené ropy, budou tato procenta důležitá pro růst nabídky ve světě a zvýší zisky celého odvětví.

Jednoduché metody (práce s tlakem v podloží prostřednictvím páry a vody i jiné způsoby těžby) dokážou i ze starých ložisek dostat více, než si dříve producenti dokázali představit. Některá ložiska například v Indonésii tak poskytla více než dvojnásobek ropy oproti původním odhadům. Modernější pumpy, průzkumné metody, vrtná technika a vrty prodlužují životnost řady ložisek, jež byla dříve považována za neperspektivní.

ZDROJ: finmag.cz, upraveno, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí