zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rychlost znečištění Vltavy měří odborníci stopovací látkou

19.04.2012
Voda
Rychlost znečištění Vltavy měří odborníci stopovací látkou

Rychlost a postup případného znečištění poprvé na Vltavě měří odborníci z ČR a Německa za použití stopovací látky. Rozpuštěný Sulforhodamin G aplikovali do vody přehrady ve Vraném nad Vltavou. Osm kontrolních stanic po toku nyní měří její koncentraci, řekl dnes ČTK Marek Liška z Povodí Vltavy.

Výsledky poslouží ke kalibraci mezinárodního poplachového modelu ALAMO, který modeluje šíření závadných látek ve Vltavě a v Labi. "Na projektu spolupracujeme se Spolkovým úřadem hydrologickým z Koblence, kteří již devět podobných měření na Labi v minulosti provedli. Na Vltavě jde ale o premiéru," upřesnil Liška.

Sulforhodamin G je látka, která ve vodě fluoreskuje a je zcela nezávadná. Její přítomnost v řece zjistí optoelektrické sondy a je vhodná pro pokusy na dlouhých úsecích řek. Látka je ve vodě zprvu červená, ředěním se změní na oranžovou až žlutou a nakonec není okem patrná.

"Měříme koncentrace na osmi místech mezi Vraným nad Vltavou po soutok s Labem v Mělníku. Budeme ale měřit i dále po toku Labe a zkusíme, zda látku detekujeme až v Hamburku," řekl Stephan Mai ze Spolkového úřadu hydrologického. "Naše sonda zjistí i koncentraci 1 mikrogram látky v litru vody," dodal. Ve Vraném nad Vltavou do vody vylili deset kilogramů Sulforhodaminu G, její přítomnost na soutoku s Labem odborníci očekávají v následujících několika dnech.

Projekt je realizován pro potřeby Mezinárodní komise pro ochranu Labe v rámci spolupráce ministerstva zemědělství a životního prostředí s Povodím Vltavy a německým úřadem, dodala mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Tomáš Jůnek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí