zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Technologie Field-Map pro lesnictví a krajinářství

27.04.2012
Příroda
Zemědělství
GIS - mapy
Technologie Field-Map pro lesnictví a krajinářství

Field-Map

Field-Map je hardwarová a softwarová technologie, umožňující rychlý a efektivní sběr dat v terénu a jejich následné kancelářské zpracování a vyhodnocení. Je použitelný k řešení celé škály výzkumných úkolů především v lesnictví a krajinářství. Již od roku 1999 ho jako nástroj pro řešení projektů vyvíjí společnost IFER, s. r. o.

Všechny potřebné informace o technologii Field-Map najdete na stránkách www.fieldmap.cz.

IFER za dobu své existence řešil téměř 200 výzkumných projektů a součástí většiny z nich bylo více či méně rozsáhlé terénní šetření a sběr velkého množství dat a jejich následné zpracování.

Protože vývoj speciálního software pro každý projekt by byl neefektivní, začali pracovníci IFER vyvíjet pro tyto potřeby flexibilní, univerzální nástroj, který by byl schopný pojmout řešení různých úkolů od měření parametrů jednotlivých stromů až po národní inventarizace lesa - Field-Map.

Původně byl Field-Map určen čistě pro interní potřeby výzkumného ústavu, až později se přistoupilo k jeho komerčnímu prodeji. Kvůli němu byla později zřízena samostatná společnost - IFER, Monitoring and Mapping Solutions, s. r. o. Field-Map měl v roce 2008 své uživatele v 27 zemích světa a je k dispozici v 5 jazykových mutacích.

Mezi nejvýznamnější projekty, které byly řešeny za pomoci této technologie, patří v České republice např. metodika sortimentace porostů nastojato pro Lesy České republiky, s. p., provozní inventarizace lesů v NP a CHKO Šumava či v NP Krkonoše, opakované celorepublikové inventarizace škod zvěří, národní inventarizace lesů ČR; v zahraničí pak monitoring zásob uhlíku pro nadaci FACE (Uganda, Malajsie, Ekvádor), výzkumy přírodních rezervací v Rumunsku, a především řada národních inventarizací lesů - Rusko, Irsko, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Kapverdské ostrovy ad. Více na:http://www.ifer.cz/page/?page=fieldmap a na:http://www.fieldmap.cz/

ZDROJ: www.ifer.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí