zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejnost se od středy může seznámit s obnovitelnými zdroji

02.05.2012
Energie
Veřejnost se od středy může seznámit s obnovitelnými zdroji

Veřejnost bude mít od středy možnost seznámit se na desítkách míst v republice se solárními a jinými obnovitelnými zdroji energie. Začínají takzvané Evropské dny Slunce, v jejichž rámci proběhne například pouliční výstava solárních technologií u Národního divadla, budou pořádány výlety solární lodí a veřejnost může navštívit objekty, kde jsou obnovitelné zdroje používány.

Evropské dny Slunce jsou občanskou aktivitou na podporu využívání obnovitelných zdrojů. V ČR letos proběhnou podruhé. Loni pořadatelská organizace Czech RE Agency v Česku připravila 30 akcí o obnovitelných zdrojích na deseti různých místech. V Evropě proběhly tisíce podobných aktivit.

Obnovitelné zdroje se v ČR začaly rozvíjet v minulých letech kvůli štědrým dotacím. Výrazný rozmach zažily hlavně solární elektrárny. Jejich rozvoj se ale projevil výrazným zdražením elektřiny a u velké části veřejnosti si tak obnovitelné zdroje získaly špatné jméno. Ekologové a mnozí podnikatelé obnovitelné zdroje hájí jako moderní budoucnost energetiky. Energetický regulační úřad jim ale kvůli jejich finanční zátěži na spotřebitele plánuje od roku 2014 zastavit finanční podporu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí