zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hostětín získal mezinárodní cenu za projekty k ochraně klimatu

02.05.2012
Obecné
Hostětín získal mezinárodní cenu za projekty k ochraně klimatu

Hostětín na Uherskohradišťsku získal jako první obec v republice ocenění Climate Star 2012 za vynikající projekty ochrany klimatu. Ocenění uděluje Klimatická Aliance nejúspěšnějším evropským obcím a regionům, Hostětín si ho zasloužil především svým přístupem k využívání obnovitelných zdrojů energie, informovala dnes ČTK Alena Šuráňová z ekologického Centra Veronica v Hostětíně.

Aktivity směřující k úsporám energií a k ochraně životního prostředí byly také důvodem, proč do obce v březnu 2010 při své návštěvě České republiky zavítal britský princ Charles.

Obec je téměř ze sta procent vytápěna obnovitelnými zdroji, a to biomasou a sluncem. Osmdesát procent domů v obci vytápí dřevní štěpka z obecní výtopny. Odpadní vodu čistí rostliny v kořenové čistírně. Pro ohřev teplé vody využívá deset procent domů v obci energii slunce prostřednictvím solárních kolektorů. Slunce je využíváno i pro výrobu elektřiny pro provoz místní vyhlášené bio-moštárny a výtopny, funguje zde i historická sušírna ovoce.

V obci stojí pasivní dům Centra Veronica, které se věnuje ekologickému vzdělávání dětí i dospělých. Dům slouží také jako ekologický penzion, ve kterém mohou návštěvníci strávit dovolenou. Hostětín pořádá například hojně navštěvovanou zářijovou jablečnou slavnost.

Climate Star Award je program, který představuje zkušenosti a úspěchy v komunální sféře a poukazuje na různé místní strategie ochrany klimatu. Ceny se letos udělovaly 26. dubna v Rakousku.

Hostětín již v minulosti získal několik ocenění, v roce 2007 národní cenu za Česko ve světové soutěži Energy Globe a v roce 2009 zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí