zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Virtuální dálnice mezi Bratislavou a Vídní napomůže elektromobilitě

06.05.2012
Ekologická auta
Virtuální dálnice mezi Bratislavou a Vídní napomůže elektromobilitě

Společnost IBM navázala spolupráci se Západoslovenskou energetikou (ZSE), největším dodavatelem elektrické energie na Slovensku. Firmy společně vypracovaly studii, která zkoumá možnosti využití elektromobilů pro ekologickou dopravu v Bratislavě.

Studie využívá technologie z oblasti e-mobility k prozkoumání podmínek pro vybudování "zelené" dálnice mezi dvěma sousedícími metropolitními oblastmi - Bratislavou a Vídní. Dálnice propojující tyto metropole by byla vybavena rozsáhlou sítí veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

Studie je součástí pilotního projektu VIBRATe (VIedeň BRATislava e-mobility), který je ve střední Evropě první svého druhu. Cílem je snížit emise využitím chytřejšího, energeticky účinnějšího přepravního systému. Současné spalovací motory vyprodukují cestou mezi Vídní a Bratislavou průměrně 45 kg CO2.

IBM Slovensko a ZSE vyhodnotily různé realizační plány a infrastrukturní možnosti. Společně identifikovaly optimální umístění dobíjecích stanic pro běžné a rychlé dobíjení na obou stranách hranic a analyzovaly možnosti propojení dobíjecí sítě.

Získané informace umožňují ZSE strategicky umístit dobíjecí stanice v místech nejpříhodnějších pro spotřebitele. Zároveň však budou umístění předcházet nadměrnému zatížení distribuční soustavy, které v některých případech může způsobovat nepředvídatelné dobíjení elektromobilů v jednotlivých lokalitách.

ZDROJ: Energetika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Letní tábor Polana, Vrbovce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí