zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Masarykově univerzitě končí tříletý projekt Inkubátor environmentálních podnikatelských záměrů

04.05.2012
Ekologické vzdělání a výchova
Na Masarykově univerzitě končí tříletý projekt Inkubátor environmentálních podnikatelských záměrů

Od začátku května 2009 do konce dubna 2012 byl na Fakultě sociálních studií a na Ekonomicko-správní fakultě MU realizován projekt, který si kladl za cíl motivovat studenty k zakládání vlastního environmentálně orientovaného podnikání. Projekt nabídl studentům kurzy (ekonomické pro studenty neekonomických oborů, právní i environmentální pro ekonomy), které je připravily pro start soukromého podnikání a současně jim umožnily získat znalosti nezbytné pro podnikání s pozitivním environmentálním dopadem.

Cílovou skupinou projektu byli studenti MU a v případě tzv. letní školy i studenti jiných VŠ z vybraných regionů. Do projektu se přihlásilo celkem 197 studentů. Samotnými kurzy pak prošlo necelých 800 studentů. Bylo vytvořeno 22 podnikatelských záměrů, přičemž minimálně u tří z nich je očekávána jejich realizace. "Mnohé projekty tak, jak byly v týmech navrženy, jsou životaschopné, inovativní a navíc přírodě příznivé", charakterizuje jednotlivé záměry projektová manažerka Petra Orsáková. Pod vedením koučů z praxe vznikly projekty například z oblasti gastronomie (eko-kavárna, produkce ekologických hub), služeb (green marketingová agentura, eko-centrum, přírodní salon krásy, agroturistika) či různé zemědělské projekty.

V létě 2010 a 2011 proběhly dvě letní školy zeleného podnikání. Výstižně ji charakterizuje absolvent prvního ročníku Radek Timoftej: "Letní škola EkoInkubátor byla pro mne vytržením z reality typického přednášení "za katedrou". Nejen že se pracovalo s jednotlivci, ale měli jsme často vyučující z praxe, což mi přišlo jako největší plus dané letní školy."

Výstupem projektu je mj. i soubor osmi skript s eko-podnikatelskou tématikou, který slouží studentům jako teoretický základ pro rozjezd jejich zeleného podniku.

Kvalitu EkoInkubátoru zvýšili i partneři projektu Nadace Partnerství (zajišťovali mj. organizaci českých i zahraničních exkurzí) a Ekologický právní servis (vedli kurz Právo pro environmentální podnikání).
EkoInkubátor (CZ.1.07/2.2.00/07.0456) byl podpořen z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Projekt počítá minimálně s pětiletou udržitelností, tzn. že většina kurzů přejde do běžného režimu financování Masarykovy univerzity a projekt tak na Katedře environmentálních studií FSS MU poběží i nadále.

Kontaktní osoba:
Mgr. Petra Orsáková
Tel: 549 49 5486
e-mail: orsakova@fss.muni.cz
opvk.fss.muni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí