zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čapí hnízdo v Teplé sleduje online kamera, zachytila první mládě

12.05.2012
Příroda
Čapí hnízdo v Teplé sleduje online kamera, zachytila první mládě

Líhnutí čapích mláďat na komíně v Teplé na Karlovarsku mají možnost sledovat v přímém přenosu návštěvníci městských webových stránek www.tepla.cz. Město díky sponzorům letos pořídilo kameru, která nepřetržitě hnízdo sleduje. A už se v hnízdě vylíhlo první z mláďat, řekla dnes ČTK starostka Jana Čížková (nez.).

Starostka také vybídla pozorovatele, aby jí zaslali fotografie prvního vylíhnutého mláděte. Dostanou odměnu. "V neděli jsem objevila na počítači fotku z rána s prvním čapím mládětem," dodala.

Lidé také mohou navrhovat jména pro čápata. Jejich pokřtění a okroužkování chtějí Tepelští provést 10. června při místní slavnosti. "Zároveň odměním i nejlepší výtvarné, řemeslné, fotografické, literární dílka, která se týkají námětu čápi," uvádí na městském webu starostka.

V čapím hnízdě jsou ještě tři. Původní odhad, kdy by se mohly ptáci vylíhnout byl mezi 7. a 9. květnem. To se už téměř přesně vyplnilo. Další mláďata by se měla líhnout v následujících dnech.

Čáp bílý se dožívá až 13 let. Ale ještě v první polovině 20. století byl v Česku téměř vyhuben. V roce 2001 bylo v Česku zaznamenáno 1282 hnízd, z čehož bylo obsazeno celým párem 901 hnízd. Zůstává ale i nadále ohroženým druhem.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí