zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V jihlavských ulicích začalo jezdit dalších šest autobusů na plyn

10.05.2012
Doprava
Ekologická auta
Urbánní ekologie
V jihlavských ulicích začalo jezdit dalších šest autobusů na plyn

V jihlavských ulicích začalo jezdit dalších šest autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Dopravní podnik města Jihlavy jich tak provozuje celkem deset a plánuje nákup dalších. Plynové autobusy jsou šetrnější k životnímu prostředí než autobusy s naftovým motorem a jejich provoz je levnější, řekl ČTK ředitel podniku Josef Vilím. Všech deset autobusů na CNG stálo 51,4 milionu korun, z toho 40 procent platí Evropská unie.

Dopravní podnik má celkem 29 autobusů. První čtyři plynové autobusy jezdí na pravidelných linkách od loňského července. Další vozy od výrobce Iveco přibyly během letošního února a dubna. "Náklady na pohonné hmoty v přepočtu na ujetý kilometr jsou u nich podle Vilíma asi o třetinu nižší než u naftových autobusů.

Autobusy na CNG by v Jihlavě měly přibývat. Do podzimu chce dopravce koupit jeden velký a dva menší pro 30 cestujících. "(Menší) budou zařazeny do provozu na příměstských linkách, kde je málo cestujících," řekl Vilím.
Díky modernizaci vozového parku jihlavská MHD i lépe slouží handicapovaným lidem. Bezbariérový vstup má všech 31 trolejbusů. Z autobusů jsou schody u posledních pěti. "Ale ty budou jezdit minimálně. Můžeme říci, že většina spojů je bezbariérových," uvedl Vilím. Pro potřeby cestujících s horší pohyblivostí byla upravena i většina zastávek.

Zájem o MHD se v Jihlavě zlepšuje. Loni se svezlo přes 13,7 milionu cestujících, meziročně o 54.500 lidí více, zatímco předtím počty tři roky klesaly. Za první dva letošní měsíce byl nárůst cestujících pětiprocentní. Podle Vilíma zřejmě část lidí nechala auto doma kvůli zdražování pohonných hmot.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí