zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlásali jsme: KONOPÍ POTŘEBUJE ZDRAVOU PŮDU

13.05.2012
Zemědělství
Hlásali jsme: KONOPÍ POTŘEBUJE ZDRAVOU PŮDU

S tímto mottem vystupovalo o.s. Ekodomov na 15. ročníku pochodu a demonstraci za legalizaci marihuany v Praze, dne 5. 5. 2012.

"Konopí je velice náročná rostlina na pěstování. Jeden z velice důležitých faktorů je rozhodně bonita půdy. Čím víc živin a zejména dusíku půda obsahuje, tím lepší podmínky poskytne pro tuto plodinu. Hnojením dokážeme tyto živiny do půdy vracet a kvalitní hnojivo můžeme přírodní cestou získat kompostováním bioodpadů," vysvětluje za Ekodomov Martin Timko, spoluorganizátor multikulturního festivalu, který byl happeningem demonstrace v parku Parukářka.

Celorepubliková kampaň KOMPOSTUJ.CZ poukazuje na různé způsoby získávání kvalitního hnojiva jak v exteriéru, tak i v interiéru. Pěstitelé konopí se seznámili zejména s domácí formou kompostování za pomocí žížal, tzv. vermikompostováním. Grafické zpracování blažené kytičky vyrůstající z vermikompostu od p. Vojtěcha Velického zaujalo téměř každého účastníka festivalu. Právě vermikompost a vermifluid se považuje za nejkvalitnější přírodní hnojivo, čím se zároveň snižuje velký podíl komunálního odpadu, a to o složku bioodpadu, který vkládáme do vermikompostéru žížalám k rozkladu.

Ekodomov se do akce zapojil již podruhé a stejně jako vloni, tak i letos zajišťoval výkup kompostovatelných kelímků. V celém areálu se podávali studené i teplé nápoje výhradně do PLA kelímků, za které se účtovala motivační ekologická záloha 2 Kč. Ekologie byla podpořena nejen eliminací plastových obalů, ale také vícekomoditním sběrem odpadu. Odděleně se sbírali tyto složky: plast, papír, sklo, hliník, tetrapak, cigaretové nedopalky, bioodpad a použité baterie. Navíc probíhal průběžný úklid areálu, čímž nedocházelo k možnému odvátí odpadu vně parku, a také se prezentoval 7 bodový Environmentální kodex. "Udělali jsme dobrý krok vpřed. Zajistili jsme 4 místa s velkými kontejnery plus 60 obručí s pytli na tříděný odpad a 15 ks ojedinělých nádob na cigaretové nedopalky. Mohu s čistým svědomím říct, že účastníci festivalu se třídit skutečně snažili a některé naplněné pytle s odpadem nebylo vůbec potřeba už dotřiďovat. Vracely se ve velkém množství i zálohované PLA kelímky, v sekci neziskových organizací se prezentovaly různé způsoby udržitelné spotřeby v domácnostech a Ekodomov na 2 stáncích poskytoval environmentální poradenství. To vše posouvá tuto akci na vyšší úroveň festivalů, které v tak velkém počtu účastníků jsou nuceni zajistit adekvátní ekologizaci. Těší mě, že o.s. Legalizace, organizátor celé akce, je nakloněné zelenému myšlení a v rámci environmentálního programu nás silně podpořilo," říká Martin Timko, který situaci srovnává s odstupem 1 roku.

Cíle demonstrace Million Marihuana March 2012:

o podpořit legalizaci pěstovaní a držení konopí pro osobní spotřebu (požadujeme pěstování 5 kytek bez jakéhokoliv trestního postihu)
o podpořit legalizaci konopí pro léčebné účely, aniž by se z léčebné marihuany stal výnosný podnik pro pár vyvolených, kteří budou vydělávat na nemocných a starých lidech
o prosadit svobodu pěstovat a využívat konopí pro vědu a výzkum
o představit myšlenku regulovaného pěstování a distribuce konopí ve speciálních konopných klubech pro dospělé
o podpořit ukončení stíhání pro všechny osoby obviněné či vězněné v souvislosti s konopím, které pěstovali pro osobní potřebu nebo s cílem pomoci nemocným
o objektivně a věcně informovat veřejnost o konopí
o připojit se k celosvětovému protestu proti drogové válce a požadovat ukončení globální konopné prohibice
o vyhlásit a oslavit Národní den svobodného hulení

Kontakt:
Martin Timko
martin.timko@ekodomov.cz
+420 739 304 162

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí