zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topolánek: Politika úspor energií jde v EU špatným směrem

14.05.2012
Vytápění, zateplení
Topolánek: Politika úspor energií jde v EU špatným směrem

Politika energetických úspor v Evropské unii se ubírá špatným směrem, řekl na dnešní konferenci Šetrné budovy 2012 bývalý premiér a předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Nad působením trhu podle něj zatím vítězí regulace, politika a dotace.

Vhodná strategie úspor energií chybí také v Česku, uvedl Topolánek. Domnívá se, že je chybné podporovat jen úspory energií v budovách. Stejné důležité jsou prý úspory získané při distribuci a výrobě. Zmínil například využití tepla vznikajícího při výrobě elektřiny pro vytápění budov. Výhodnost úspor nemají určovat dotace, ale cena, řekl.

Situaci kolem úspor energií v Česku kritizoval také předseda představenstva České rady pro šetrné budovy Petr Vogel. "V České republice vládne chaos," řekl. V ČR podle něj v úsporách energií chybí měřitelné cíle a není jasné, jaké parametry je nutné sledovat.

Na úrovni státu jsou kompetence kolem energetických úspor podle Vogela roztříštěné mezi několik ministerstev, která prý mezi sebou nespolupracují. Na rozdíl od Topolánka ale soudí, že úsporám energií ve stávajících budovách může výrazně pomoci podpůrný program státu.

Snížení energetické náročnosti v již stojících domech považuje za klíčové i ředitel pro rozvoj obchodu tuzemské stavební skupiny Skanska Leoš Vrzalík. Trend podle něj směřuje k výstavbě domů s nulovou spotřebou energie. "Nevím, jestli to bude v roce 2030 nebo 2050, ale směr je jasný," poznamenal.

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2010 musí do 31. prosince 2018 členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí