zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté Greenpeace zahájili kampaň proti těžbě ropy v Arktidě

12.05.2012
Příroda
Geologie
Aktivisté Greenpeace zahájili kampaň proti těžbě ropy v Arktidě

Transparent s nápisem Zachraňme Arktidu dnes ráno vyvěsili aktivisté Greenpeace na dvě hodiny na jednu z pražských benzinových stanic společnosti Shell. Zahájili tak měsíční kampaň, ve které chtějí Čechům vysvětlovat, že těžba ropy v Arktidě bude znamenat další riziko pro zaledněný kus přírody. Ohroženi budou prý i lední medvědi, kteří jsou symbolem kampaně.

Aktivisté vylezli v 9:00 na střechu čerpací stanice, kde transparent vyvěsili. Po asi 20 minutách obsluha benzinky oznámila, že kvůli zajištění bezpečnosti přivolá policii, a zastavila provoz. Policisté potom zablokovali cestu ke stanici, aby k ní řidiči nevjížděli. Někteří z nich reagovali na zablokování benzinky rozčileně. "My ale nic blokovat nechceme a v plánu jsme to neměli," řekla ČTK mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová. Krátce před 11:00 pak policie aktivisty vyzvala, aby slezli. Akci pak aktivisté Greenpeace ukončili.

Firma Shell je podle Jakešové první velkou ropnou společností, která zahájila přípravy na těžbu v Arktidě. Greenpeace se snaží záměru zabránit nenásilnými přímými akcemi i mobilizací veřejnosti. "Pokud by totiž Shell letos v létě na ropu narazil, další naftařské koncerny by velmi rychle přispěchaly s projekty na další nové vrty a ropná horečka v Arktidě by se rozhořela naplno," uvedla Jakešová.

Proti záměru Greenpeace vystupuje celosvětově. Počátkem května šestice aktivistů vnikla u švédských břehů na palubu ledoborce provozovaného společností Shell. Byla to už druhá podobná protestní akce namířená proti těžbě ropy a zemního plynu v severním ledovém oceánu.

Organizace vyzývá společnost Shell, aby ustoupila od plánu těžit ropu v Arktidě. Hrozí například úniky ropy do moře. Čeští Greenpeace budou vyzývat občany České republiky, aby posílali společnosti výzvy k ukončení projektu. Po dnešku se aktivisté rozjedou do větších českých a moravských měst, kde budou v informačních stáncích veřejnosti ukazovat, jak může těžba ropy jednu z posledních divočin planety poničit.

Kampaň budou doprovázet dva lední medvědi. Jejich kostýmy nechali čeští Greenpeace zvlášť vyrobit. Protože v huňatém kožichu je teplo, dnes se na střeše benzinky v kostýmech střídalo šest aktivistů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí