zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ledoví muži teplárny nepřekvapili, obnovily vytápění

15.05.2012
Vytápění, zateplení
Ledoví muži teplárny nepřekvapili, obnovily vytápění

Podle předpovědi počasí si tradiční třídenní výlet do Evropy letos Ledoví muži prodlouží na celý týden! Jelikož otopné období končí až 31. května, teplárny opět začaly o víkendu dodávat všem zájemcům teplo podle jejich požadavků. Nabízejí tak stejný komfort, jako individuální vytápění.

Chladné počasí ovlivněné vpádem studeného vzduchu od severu se letos podle předpovědi protáhne. Oteplení bychom se mohli dočkat až v sobotu. "Řada tepláren na konci předminulého týdne díky vysokým venkovním teplotám vytápění přerušila. Vzhledem k očekávanému ochlazení však již řada z nich o víkendu vytápění znovu obnovila" řekl Ing. Martin Hájek, Ph.D., ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky. Topit nezačaly jen teplárny v západních a severních Čechách, kde se chladné počasí projevuje nejvíce, ale například i v Praze, Brně a dalších městech.

Pokud trvá chladné počasí déle (zhruba po třech dnech), je zapotřebí kvůli vyčerpané akumulační schopnosti domů alespoň ranní a večerní "přitápění" obnovit tak, aby se v obytných místnostech pohybovala teplota kolem 21 °C.


Poznámka:

Začátek a konec otopného období stanovuje v České republice vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., podle které otopné období začíná 1. září a končí 31. května. Dodávka tepla se zahájí v otopném období, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu (součet teplot v 7, 14 a dvakrát ve 21 hodin děleno 4) poklesne pod 13 °C ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad 13 °C následující den. Naopak, vytápění se omezí nebo přeruší, vystoupí-li teplota nad 13 °C ve dvou po sobě jdoucích dnech a nelze očekávat pokles následující den. V případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů se vytápění uskutečňuje mimo otopné období, vyžaduje-li to průběh venkovních teplot a připouští-li to technické a zásobovací podmínky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí