zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy si drží energetické otesánky

17.05.2012
Energie
Firemní ekologie
Firmy si drží energetické otesánky

České firmy podceňují pravidelnou obnovu energeticky úsporných a výkonných IT technologií, musí proto platit statisíce navíc za elektřinu. Investicím do výpočetního výkonu se přitom stejně nevyhnou: kvůli dramaticky vzrůstajícímu počtu mobilních zařízení bude potřeba každoročně ukládat o 50 % větší objem dat.
PRAHA, 15. května 2012 - Z průzkumu společnosti Intel vyplynulo, že 63 % firem obměňuje serverovou infrastrukturu po pěti a více letech. Průzkum proběhl mezi 180 respondenty z řad středních a velkých firem působících v České republice. U 35 % firem je cyklus obnovy čtyřletý a pouhá dvě procenta obměňují servery v kratším intervalu. Výrobci počítačových technologií přitom doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Po třech letech jsou ze serverů energetičtí "otesánci". Jedině tím, že je firma pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí.
"Stav, kdy servery takto výrazně přesluhují, se podepisuje na celkové vyšší energetické náročnosti českých výrobků. Firmy nemohou být tak konkurenceschopné, pokud využívají zastaralý a energeticky výrazně náročnější hardware. Do ceny jejich výrobků se musí promítnout zbytečně vysoké částky za stále dražší elektrickou energii," komentuje soudobý stav v českých firmách Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu. Z modelové kalkulace (viz informační box) vyplývá, že již střední firma s patnácti servery starými pět let může investicí do jednoho serveru nové generace ušetřit ročně jen na elektřině přes 100 tisíc Kč. "Částka za energii vynaloženou ročně na provoz datového centra, zejména na jeho chlazení, se nezřídka blíží hodnotě samotného hardwaru," komentuje situaci způsobenou mimo jiné tím, že cena energie ročně povyroste o několik procent, Evžen Pavlovský ze společnosti Intel.
To, že Česko co se týče informačních technologií není stále tak "zelené", jak by mohlo být, dokládají i poznatky získané z průběhu evropského projektu Prime EnergyIT. Cílem související osvětové kampaně je srazit neustále rostoucí spotřebu elektrické energie v oblasti datacenter o přibližně 60 % do roku 2015. "Cílů projektu má být dosaženo zejména podporou trhu směrem k využívání energeticky efektivních technologií, například implementací metodiky o zeleném nakupování, vzděláváním apod. Firmy by měly vědět, že když vynaloží prostředky na nákup nových úsporných technologií či softwaru (například na virtualizaci), celkově se jim to vrátí na úsporách energie, a to už za velmi krátkou dobu. Navíc snížení spotřeby energie přináší i nižší produkci CO2, tedy menší uhlíkovou stopu. Tento environmentálně odpovědný přístup se pomalu stává standardem a dobrou marketingovou značkou," vysvětluje Petr Chmel, konzultant společnosti SEVEn, jež se podílí na projektu Prime EnergyIT. Podle Petra Chmela sice za zahraničím v oblasti využívání "zelených" technologií stále poněkud zaostáváme, ale už se u českých firem začíná projevovat rostoucí zájem. Příznivé je, že český trh již nyní dokáže nabídnout energeticky úsporná řešení na špičkové úrovni.
Stáří serverů (roky)
Typ serverů
Počet serverů
Návratnost (měsíce)
Návratnost (%)
Úspora v chlazení (%)
3
Intel
Quad-core
Xeon X-3370
(jednoprocesorový)
3
24
83
73
5
Intel Quad-core Xeon 5365 (dvouprocesorový)
8
13
266
84
7
Intel Xeon 3.80 GHz
(dvouprocesorový)
25
4
1133
96
Tabulka: srovnání parametrů různě starých serverů s přibližně stejným výkonem. Jako referenční nový server je kalkulován dvouprocesorový Intel(R) Xeon(R)E5-2600, server nové generace.
Kvůli rostoucímu počtu chytrých telefonů a tabletů je potřeba ukládat více dat
Každá firma jistě ocení, že v modelové konfiguraci navíc získá o 49 % větší výpočetní výkon a právě výkon je to, co budou firmy v nejbližší době naléhavě potřebovat. Vyžádá si ho dramaticky vzrůstající počet mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety, Ultrabooky, čtečky a další zařízení, přes něž procházejí stále větší objemy dat. Pro představu: každé dva dny teď vznikne tolik informací, jako tomu bylo od počátku civilizace do roku 2003 a každý den je na Facebook uloženo 375 milionů fotografií. Počet uživatelů mobilních zařízení globálně překročil 2 miliardy a počet mobilních zařízení s přístupem na internet již v tomto roce překročí 7 miliard - "počítačů" bude tedy poprvé více než obyvatel naší planety.
"Množství 600 smartphonů anebo 120 tabletů vytváří potřebu jednoho nového serveru," upřesňuje souvislost mezi rostoucím počtem mobilních zařízení a prosperujícím trhem se serverovými systémy Evžen Pavlovský ze společnosti Intel. Růst se promítne i do očekávaného domácího boomu: zatímco loni vydali koncoví uživatelé na serverové systémy v České republice zhruba 3,2 miliardy korun, za tři roky by to mělo být podle predikce společnosti Gartner již téměř 4 miliardy korun. V konkrétních číslech to znamená předpokládaný růst z 33 842 na 49 365 systémů. Vzestup je očekáván i celosvětově, zejména v oblasti cloud serverů, jejichž počet se má do roku 2015 více než ztrojnásobit.
Investujeme do datacenter, hlásí Seznam.cz a České Radiokomunikace
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí