zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Den fascinace rostlinami pozve veřejnost do světa rostlin

17.05.2012
Příroda
Zemědělství
Den fascinace rostlinami pozve veřejnost do světa rostlin

Přiblížit lidem zajímavý svět rostlin a práci vědců, kteří jej zkoumají, je cílem prvního mezinárodního Dne fascinace rostlinami, který se uskuteční 18. května. Zároveň chce poukázat na důležitost rostlinné biologie pro zemědělství, lesnictví a pro udržitelnou produkci potravin. Den pořádá Evropská organizace pro rostlinnou biologii (EPSO), v České republice nad ním převzal záštitu ministr zemědělství Petr Bendl.

"Ke Dni fascinace rostlinami se připojilo 39 zemí a přes 450 institucí, v České republice jich je jedenadvacet. Řada akcí připravených například výzkumnými ústavy, univerzitami a botanickými zahradami bude souviset třeba se základním výzkumem v zemědělství, botanice a s ochranou životního prostředí. Lidé při nich budou moci navštívit laboratoře, skleníky, muzea a různé výstavy a hovořit s odborníky," řekl ministr Petr Bendl.

Jednou z institucí, která připravila akce na vědeckém pracovišti i v terénu, je Výzkumný ústav rostlinné výroby v pražské Ruzyni. Již v předvečer Dne fascinace rostlinami, ve čtvrtek 17. května, se uskuteční například prohlídky experimentálních laboratoří, genové banky, ukázky polních a skleníkových pokusů a také přednášky a diskuse. Pátek 18. května bude věnovaný terénní exkurzi do Divoké Šárky nazvané "Ostrov biodiverzity v zemědělské krajině". Její účastníci se seznámí s běžnými i již vzácnými plevely českých polí a rovněž s drobnými bezobratlými živočichy. Někteří z nich mohou být významnými škůdci rostlin, jiní naopak přirozenými nepřáteli těchto škůdců a další zase požírači semen plevelů. Více na www.vurv.cz.

Ke Dni fascinace rostlinami se připojily i Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc, které patří k největším a nejstarším v ČR, a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Ta mimo jiné připomene počátky rostlinné fyziologie, která vznikla před 150 lety v Praze. Kromě Prahy a Olomouce se akce uskuteční také v Brně, Čelákovicích, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Průhonicích, Šumperku a Troubsku.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí