zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brně přibývá veřejné osvětlení, ekologové to kritizují

18.05.2012
Osvětlení
V Brně přibývá veřejné osvětlení, ekologové to kritizují

Během letošního roku přibude v Brně kolem 230 nových stožárů s jedním nebo dvěma světly veřejného osvětlení. Podobně se počet světel zvyšoval i v minulých letech. Někteří ekologové však navrhují osvětlení spíše omezovat, aby se zabránilo světelnému znečištění.

Nová takzvaná světelná místa vzniknou především v nové zástavbě a u velkého městského okruhu Dobrovského, který se právě staví. V této lokalitě přibude na 160 nových stožárů se světly. Na zajištění a údržbu světelné sítě schválilo brněnské zastupitelstvo částku necelých dvou milionů korun. "Postup bývá takový, že investoři vybudují nové stožáry a za symbolickou korunu je předají městu, pro něž správu veřejného osvětlení zajišťují Technické sítě," uvedla mluvčí Technických sítí Jiřina Veselá.

Ekologové však namítají, že je Brno osvětlené dostatečně a zvyšování počtu světelných míst nahrává světelnému znečištění. Souvisí s tím i slavnostní osvětlení památek, například hradu Špilberk. "

Podle Veselé však byly v roce 2008 staré lampy nahrazené novými a tak příliš světelného znečištění neprodukují. "Totéž platí i o energetické úspornosti veřejného osvětlení. Brno s příkonem pod 100 W na jeden světelný bod patří k energeticky nejúspornějším městům v tuzemsku," dodala Veselá.

Technické sítě města Brna zajišťují správu zhruba 39.000 světelných míst ve městě. Provozní doba veřejného osvětlení je 4100 hodin ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
E-expert, spol. s r.o.
25
10. 2017
25-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí