zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bolívie - země paradoxů

03.06.2012
Ekologická dovolená, cestování
Bolívie - země paradoxů

Titicaca - největší vysokohorské jezero světa (Bolívie) - Foto: Jakub Kocurek

Titicaca - největší vysokohorské jezero světa (Bolívie)Foto: Jakub Kocurek

Bolívie leží zhruba uprostřed Jižní Ameriky a s rozlohou přes milion čtverečních kilometrů patří mezi velké země (dvě Francie či čtrnáct Českých republik). Mezi jejími sousedy jsou ale obři jako Argentina, a především Brazílie, takže její velikost při pohledu na mapu moc nevynikne.

Bolívie ale tak trochu zůstává ve stínu svých větších, důležitějších a silnějších sousedů i v jiných ohledech. Do českých médií pak pronikají zprávy z Bolívie pouze zřídka, což je škoda. Protože země je to mimořádně zajímavá, ať už přírodními podmínkami, kulturou či politickým vývojem posledních let. Je to v celé řadě ohledů naprosto jedinečná a v Jižní Americe výjimečná země, která se honosí celou řadou nej v nejrůznějších oblastech. Některá jsou úsměvná, ale některá mohou významně ovlivnit světové dění.

La Paz, nejvyšší světová metropole... - Foto: Jakub Kocurek

La Paz, nejvyšší světová metropole...Foto: Jakub Kocurek

Bolívie je jediný stát v Jižní, a vlastně celé Latinské Americe, bez přístupu k moři. Můžete namítnout, že sousední Paraguay moře taky nemá. Což je pravda, ale po mohutné řece Paraguay k němu sahá alespoň nepřímo. Bolívie moře sice měla, ale přišla o něj ve válce se sousedním Chile, což Bolívijci velmi těžce nesou dodnes a domáhají se navrácení ztraceného území.

Je to asi jediná země na světě pojmenovaná po historické osobnosti, revolucionářovi Simónu Bolívarovi. A jedna z mála zemí, která má dvě hlavní města. Sídlem vlády, parlamentu, prezidenta a všech ambasád je největší město La Paz, i když de iure je hlavním městem Sucre, kde sídlí nejvyšší orgány soudní moci. Dále na:http://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_zprava/bolivie-zeme-mnoha-nej-a-mnoha-paradoxu--970529

ZDROJ:ČRo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí