zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologicky lze i ničit, nejen vyrábět

22.05.2012
Zpětný odběr
Ekologicky lze i ničit, nejen vyrábět

Zajímavým příspěvkem k zodpovědnému přístupu firem k životnímu prostředí může být nejenom ekologická výroba předmětů, ale také jejich šetrná likvidace. Nezisková společnost Asekol a společnost Samsung se tak rozhodly dát najevo, že životní prostředí lze šetřit i správným zahozením mobilního telefonu a jiného elektra. Ve Žlutých lázních v Praze se proto 5. června uskuteční akce na podporu třídění a recyklace elektra s názvem Zahoď mobil. Házet se bude do dálky, ale také na správný cíl, jímž budou červené kontejnery nebo jiná místa k tomu určená. Cílem akce je přiblížit lidem třídění elektroodpadu a najít mistra republiky v hodu mobilním telefonem.

V třídění elektroodpadu totiž Česká republika oproti Západu stále zaostává. Nejhůře jsou na tom právě drobné spotřebiče, kterých končí ve směsném odpadu až 25 %. "Každý z nás má mobil, každý umí házet. Spojili jsme oboje do kuriózní zábavy, díky níž se všichni mohou zamyslet nad tím, co vlastně s mobilem, když doslouží," vysvětluje Jitka Šimková z Asekolu.

Lednička běží na mobily

Pozitivní dopad třídění elektra má dokazovat takzvané environmentální vyúčtování, které Asekol provedl na základě svých čísel sběru televizí, monitorů a drobného elektra. "Recyklací jedné stovky mobilů se ušetří tolik elektřiny, kolik moderní úsporná lednice spotřebuje za více než čtyři roky, nebo množství ropy dostačující na ujetí 420 km osobním autem," tvrdí Jitka Šimková.

Finále Zahoď mobil navazuje na turné z loňského roku, kdy tato akce proběhla ve třinácti krajských městech, kde se nejlepší vrhači kvalifikovali do současného celostátního finále v Praze.

AUTOR: Jaroslav Krupka

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí