zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chraňte přírodu a neriskujte pokuty, vyzývají lidé ministra Chalupu

22.05.2012
Příroda
Chraňte přírodu a neriskujte pokuty, vyzývají lidé ministra Chalupu

Možným finančním postihům za nedodržení závazků v ochraně přírody se Ministerstvo životního prostředí nebojí vystavovat republiku v době ekonomické recese a škrtů ve státním rozpočtu. Upozornili na to zástupci vědců, rybářů a ekologů ze sdružení Arnika. Náměstkovi ministra Tomáši Tesařovi předali požadavek tisíců lidí, kteří žádají doplnění národního seznamu cenných lokalit soustavy Natura 2000 (1). Kromě plného znění petice (2) a výzvy (3) Tesař pro ministra dostal také symbolickou truhlu s národním přírodním pokladem a vzkazy od občanů (4).

Sankce za nevyhlášení lokalit mohou činit 20 tisíc euro denně a navrhuje je Evropská komise.

Některé evropsky významné lokality čekají na zapsání na seznam deset let. "Za největší nedostatek považuji, že odpovědní činitelé vůbec váhají, zda je lepší Labské údolí a Slavíkovy ostrovy chránit nebo zabetonovat," říká Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody ze sdružení Arnika. Přestože rozšíření o tyto jedinečné kouty české přírody odborníci pravidelně navrhují, ministerští úředníci je dodnes nevyslyšeli. "Zítra je Mezinárodní den biologické rozmanitosti a česká příroda si rázný krok k její lepší ochraně zaslouží," dodává Vitnerová.

Paradoxně tak dochází k situaci, kdy se na jednom z nejunikátnějších míst Česka, na Labi nedaleko Děčína, plánuje stavba kontroverzního jezu. Kdyby šéfové Ředitelství vodních cest vybudování tzv. plavebního stupně prosadili, zničili by domov mnoha chráněných druhů flóry i fauny, například bobra evropského nebo drobnokvětu pobřežního. Negativně by ovlivnil populaci úhořů v celých Čechách, kteří údolím Labe proplouvají také. Právě úhoři jsou již dnes vzácní natolik, že jejich populaci chrání zvláštní evropská směrnice. Znamenal by také podstatnou překážku pro návrat lososů do českých řek a zamezil jejich rozmnožování.

"Labem a jeho přítoky migrují desítky druhů ryb, přičemž případnou stavbou budou nejvíce ohroženi lososi a úhoři," upřesňuje Ing. Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. "Losos obecný je chráněný druh, zahrnutý do soustavy Natura 2000, u něhož hrozí zvýšená úmrtnost při poproudové i protiproudové migraci. Přitom na znovuvysazení lososa do českých řek už byly vynaloženy milióny korun," dodává.

Odborníkům se přitom celý záměr betonářské lobby jeví jako ekonomicky přinejmenším pochybný až zcela zbytečný. Je jednoznačné, že plánovaná stavba za 7 miliard korun zničí jedinečné části přírody. Pozitivní ekonomické dopady však nedokáže nikdo doložit, rentabilitu stavby navíc zpochybnil v roce 2009 i Nejvyšší kontrolní úřad.

Neplněním mezinárodních závazků se náš stát vystavuje hrozbě pozastavení dotací nebo dokonce pokut, které mohou být uděleny i opakovaně. K důsledné ochraně přírodně cenných lokalit a ohrožených druhů rostlin i živočichů se Česká republika zavázala ještě před vstupem do Evropské unie. Českým ekologickým organizacím už dala za pravdu i Evropská komise, když vyzvala Vládu České republiky, aby urychleně doplnila národní seznam evropsky významných lokalit v síti Natura 2000 (5). Jde o 27 míst a 10 ohrožených druhů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí