zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Exekutorská komora: Domácí mazlíčci by neměli podléhat exekuci

27.05.2012
Obecné
Exekutorská komora: Domácí mazlíčci by neměli podléhat exekuci

Exekutorská komora společně s Ligou na ochranu zvířat navrhují, aby domácí mazlíčci nepodléhali exekuci. Návrh předloží Ústavně-právnímu výboru sněmovny 24. května v rámci projednávání novely občanského soudního řádu a exekučního řádu. Aktuálně platné znění občanského zákoníku zabavení zvířete umožňuje.

"Exekutorská komora a Liga na ochranu zvířat by toto ustanovení chtěly zakotvit do paragrafu 322 o věcech, které nepodléhají výkonu rozhodnutí, respektive o věcech, jež jsou vyloučeny z exekuce. Úprava se týká takzvaných domácích mazlíčků, nikoliv hospodářských zvířat a zvířat v zájmovém chovu," uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Ze současného pohledu zákona jsou zvířata věcmi. Podléhají tedy exekuci. Ačkoliv soudní exekutoři volí tento způsob postihu majetku jen zřídka, jde o jednu z relevantních a zákonných možností, jak uspokojit pohledávku věřitele.

Pokud společný legislativní návrh Exekutorské komory a Ligy na ochranu zvířat vejde v platnost, budou zvířata v lidské péči nezabavitelným majetkem společně s běžnými oděvními součástmi, snubním prstenem, hotovostí ve výši dvojnásobku životního minima apod.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí