zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budou jezdit v EU nákladní soupravy?

25.05.2012
Doprava
Budou jezdit v EU nákladní soupravy?

IRU a Evropská komise chtějí zesílit spolupráci - Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) a EU budou spolupracovat, aby učinily silniční dopravu v Evropě přátelštější životnímu prostředí a současně dosáhly růstových cílů Unie. Je to výsledek druhé výroční konference IRU, kterou pořádala v Bruselu ve spolupráci s dánským předsednictvím EU. IRU přitom obnovila vlastní závazek snížit dobrovolně emise CO2 v oboru o 30 %.

K dosažení toho jsou nezbytné investice do nejmodernější vozidlové techniky stejně jako lepší výchova řidičů a inovativní logistické koncepce. Přitom IRU spoléhá v Evropskou komisi jako zákonodárce. Při zmínce o inovativních koncepcích informoval Siebe Riedstra, generální sekretář v nizozemském ministerstvu infrastruktury a životního prostředí, o kladných zkušenostech s dlouhými soupravami v jeho zemi. Ty dokonce přesvědčily jeho ministryni pro životní prostředí, Melanii Schulz van Haegen - méně vozidel a řidičů, nižší spotřeba nafty a nižší emise CO2.

Neprůjezdné hranice pro dlouhé nákladní soupravy - Dopravní komisař EU Siim Kallas v krátké době sdělí, zda je uvolněna přeshraniční doprava dlouhými soupravami (25 m). Oznámil to po slyšení v dopravním výboru Evropského parlamentu počátkem dubna v Bruselu. Za podpory právní služby Evropské komise hodlal Kallas toto rozhodnutí sdělit již koncem února. Evropský parlament však trval na tom, že dříve má dojít ke zmíněnému slyšení.

Právní experti došli k závěru, že směrnice EU o hmotnostech a rozměrech (95/53) připouští bilaterální dopravu. Tím by nemuselo při zákazu docházet na hranicích k odpojování a připojování. Volná cesta platí ale jen tehdy, když země odjezdu a dojezdu nasazení této techniky povolují.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí