zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozvoj fotovoltaiky tlumí Slovensko i snižováním výkupních cen

28.05.2012
Solární energie
Rozvoj fotovoltaiky tlumí Slovensko i snižováním výkupních cen

Slovensko po zpřísnění pravidel státní podpory solárních elektráren připravuje další snížení výkupních cen z nových fotovoltaických zdrojů. Tento krok patrně sníží zájem o budování slunečních elektráren a podle asociace fotovoltaického průmyslu může toto odvětví zlikvidovat. Opatření proti boomu výroby energie ze slunečního záření přijalo i Česko.

Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO připravil výnos, podle kterého výkupní cena elektřiny z nových fotovoltaických elektráren od léta klesne o dvě pětiny na zhruba 119 eur (3030 Kč) za megawatthodinu z nynějších 194,5 eura. Garantovaná výkupní cena tak v průběhu dvou let spadne o bezmála tři čtvrtiny; slunečné elektrárny postavené do roku 2010 získaly nárok až na 430 eur za megawatthodinu vyrobené elektrické energie. "Je to krok, který výrobce elektřiny přímo ohrožuje," tvrdí asociace fotovoltaického průmyslu, které se také nelíbí, že pravidla se mění v průběhu roku.

Slovenské domácnosti platí za elektrickou energii včetně distribučních a dalších poplatků kolem 140 eur za megawatthodinu, z toho cena samotné elektřiny tvoří asi polovinu.

V závěru loňska byly na Slovensku v provozu sluneční elektrárny s instalovaným výkonem 314 megawattů, což představuje meziroční nárůst o 40 procent. Výkon těchto zdrojů odpovídá zhruba šestině kapacity dvou slovenských jaderných elektráren, které mají v zemi největší podíl na výrobě elektřiny. Výroba elektřiny z atomu nicméně ještě stoupne po dokončení jaderné elektrárny v Mochovcích.

Po boomu solárních zdrojů Slovensko loni zpřísnilo pravidla poskytování štědrých výkupních cen, na které mají nárok elektrárny už jen do výkonu 100 kilowattů a umístěné na budovách. Prokuratura také prověřuje několik solárních elektráren, které v minulém roce prý získaly kolaudační rozhodnutí ještě před dokončením, čímž se jejich majitelé údajně snažili zachovat si pro ně vyšší podporu.

Česko v snaze omezit rozmach solárních zdrojů vsadilo mimo jiné na vyšší zdanění fotovoltaiky. Ústavní soud dříve v tomto měsíci zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení sporných paragrafů. Nejvíce kritizované opatření je 26procentní odvod z výkupní ceny a 28procentní srážka ze zeleného bonusu, tedy v podstatě zdanění elektřiny ze slunečních elektráren.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí