zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ kupuje od Tedomu kogenerační jednotky za 3,3 mld. Kč

28.05.2012
Energie
ČEZ kupuje od Tedomu kogenerační jednotky za 3,3 mld. Kč

Energetický podnik ČEZ kupuje od společnosti Tedom 125 kogeneračních jednotek za 3,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací v elektronickém systému veřejných zakázek. Kogenerační jednotky vyrábějí kromě elektřiny teplo.
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže jde o kogenerační zařízení o výkonech od 100 do 2000 kilowattů. "Cena se skládá z ceny jednotek a ceny servisu po celou dobu životnosti," sdělil ČTK Kříž. Tedom a ČEZ loni založily společnou firmu ČEZ Energo na rozvoj a provoz kogeneračních jednotek.

"Kogenerační jednotky budou fungovat na různých místech ČR a ve většině případů dohromady s jinými zdroji na zemní plyn. Vesměs budou v městských kotelnách pro centrální zásobování teplem," uvedl Kříž.

Do provozu budou nová zařízení uváděna v druhé polovině letošního roku například v Bystřici nad Pernštejnem, Adamově nebo Vrchlabí. Dlouhodobým cílem společnosti je instalace a provoz kogeneračních jednotek o celkovém výkonu 200 MW, což představuje asi desetinu tržního potenciálu ČR.

Kogenerace je vysoce účinná výroba elektrického proudu, při které se využije i teplo, které při výrobě elektřiny vzniká. Kromě vysoké účinnosti je přínosem kogenerace menší produkce škodlivých emisí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí