zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepší ekologičtí zemědělci jsou v Olešence u Přibyslavi

29.05.2012
Zemědělství
Nejlepší ekologičtí zemědělci jsou v Olešence u Přibyslavi

Titul Nejlepší ekologický zemědělec roku 2011 a cenu Bartákův hrnec získala rodina Dvorských z Olešenky u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Rodina získala symbolickou odměnu na podporu ekologického zemědělství v podobě 2000 desetikorun čerstvé ražby. Manželům Dvorským ji z putovního hrnce přesypal autor akce Richard Jan Barták. ČTK to dnes oznámila Miroslava Vohralíková z Nadačního fondu Bartákův hrnec.

Nadační fond vybral rodinu za její dobré výsledky na patnáctihektarovém hospodářství, kde chovají plemenné ovečky suffolk a hnědé krátkosrsté kozy pro mléko. Kozí mléko zpracovávají přímo na statku v sýrárně vystavěné za pomoci evropských fondů. "Výrobky prodávají hlavně takzvaně ze dvora," uvedla Vohralíková. Sýry, jogurty, tvaroh i čerstvé mléko získaly za krátkou dobu ocenění kvality i chuti. Lidé si je mohou koupit také v některých obchodech zdravé výživy.

Manželé Jan a Iva Dvorští začínali prosazovat ekologické zemědělství před 20 lety. Pracovali v PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a v první kontrolní organizaci pro ekozemědělce KEZ. Z Chrudimi se rodina přestěhovala do Olešenky a začala zde naplno hospodařit v roce 2005.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí