zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z torza památné Semtínské lípy zbyl po požáru jen pařez

30.05.2012
Příroda
Šlendryján
Z torza památné Semtínské lípy zbyl po požáru jen pařez

Z mohutného torza památné Semtínské lípy u Libošovic na Jičínsku zbyl po sobotním požáru jen pařez. Hasiči zbytky stromu, který uvnitř stále hrozil vznícením, po dohodě s ochránci přírody rozřezali. ČTK to dnes řekl starosta Libošovic Vít Svoboda. Příčiny požáru vyšetřuje policie. Podle starosty není vyloučeno to, že torzo někdo polil hořlavinou a zapálil.

Když hasiči v sobotu ráno k požáru přijeli, byly vedle torza stromu v plamenech stříška nad kmenem stromu i dřevěný plot kolem památky. Ač hasiči strom uhasili a prolili asi 20.000 litry vody, později z ohořelého torza stromu opět začal vycházet kouř. Oheň ožehl i mladou lipku, která vyrůstala z kořenů starého stromu. "Snad tam lipka zůstane a poroste dál," řekl starosta.

Semtínská lípa stála na návrší u silnice ze Sobotky na hrad Kost. Původně měl zhruba 300 let starý strom výšku přes 30 metrů a obvod kmene kolem osmi metrů. Od 70. let 20. století začal chřadnout. Postupně se z koruny lípy vylamovaly větve. V květnu 2000 vichr lípu vyvrátil, její torzo na místě zůstalo. Ke stromu prý v minulosti rád docházel spisovatel Fráňa Šrámek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí