zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Učitelé se vydali po stopách prince Charlese

31.05.2012
Ekologické vzdělání a výchova
Učitelé se vydali po stopách prince Charlese

Hostětín - Učitelé z Vysočiny, kteří v loňském roce absolvovali specializační studium pro koordinátory environmentální výchovy, navštívili o víkendu Hostětín, vesnici v Bílých Karpatech, která se v roce 2010 stala i jedním z cílů návštěvy prince Charlese.

Obec Hostětín leží na úpatí Bílých Karpat v údolí potoka Kolelač. Svou proslulost získala díky realizaci velkého množství projektů založených na využívání místních zdrojů a technologií šetrných k životnímu prostředí. To byl hlavní důvod, proč se sem učitelé z Vysočiny vydali. Pedagogové si vyzkoušeli bydlení v pasivním domě Centrum Veronica, které bylo postaveno v roce 2006 jako první česká veřejná budova splňující pasivní standard. V rámci exkurze navštívili obecní kořenovou čistírnu odpadních vod, seznámili se s provozem obecní výtopny na dřevní štěpku, prohlédli si sušírnu ovoce a ochutnali jablečný mošt, vyráběný od roku 2000 v místní moštárně občanským sdružením Tradice Bílých Karpat.

Kromě Hostětína navštívili učitelé základní školu Brumov - Bylnice, kde získali inspiraci z interiérů i výukových prvků a dále KOSENKU (základní organizaci ČSOP) ve Valašských Kloboukách, jejímž posláním je zejména ochrana a obnova přírody, krajiny, životního prostředí a kulturního dědictví regionu jižního Valašska. "Z Kosenky jsme zamířili do kopců nad Valašskými Klobouky. Našim cílem byly orchidejové louky v přírodní rezervaci Javorůvky, kde právě kvetl prstnatec májový a šalvěj luční," doplňuje Jana Čížková, koordinátorka specializačního studia.

Mírný adrenalin zažili učitelé při splouvání meandrů řeky Moravy, neboť pro některé to byla první plavba na raftu. Odměnou za vytrvalé pádlování jim bylo spatřit kulíka říčního, hnízdícího na březích řeky, břehule říční, poletující nad hladinou, bobří skluzavky a v neposlední řadě malebná zákoutí samotné řeky. Do cíle nejen cesty, ale i celého studia dopluli všichni zúčastnění opálení a mírně unavení.

Tato exkurze byla poslední z akcí pořádaných v rámci projektu "Příroda Vysočiny je naší učebnou" pro absolventy specializačního studia. Projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Více informací poskytne:
Jana Čížková, jana.cizkova@chaloupky.cz, 734 523 758

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí