zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OZO Ostrava dodá do každé ostravské domácnosti separační tašky

31.05.2012
Odpady
Urbánní ekologie
OZO Ostrava dodá do každé ostravské domácnosti separační tašky

Společnost OZO Ostrava ve spolupráci se statutárním městem Ostravou přichází s novinkou, která nemá v ČR obdoby a jež by měla všem obyvatelům města usnadnit třídění odpadu přímo v jejich domácnosti - třídílným setem tašek na třídění odpadu, který bude doručen do každé ostravské domácnosti v průběhu měsíce června.

V průběhu června 2012 dodá OZO Ostrava do všech ostravských domácností tašky na třídění odpadu. Ty by měly lidem přinést návod, jak správně třídit, a svou jednoduchostí a praktičností přesvědčit k třídění i ty, kteří doposud stále ještě odpad netřídili. Od toho si odpadová společnost slibuje zvýšení celkového množství separovaného odpadu, který je možné dále energeticky či materiálově využít. "Naše společnost se již léta věnuje výchově obyvatel ve své svozové oblasti k třídění odpadu a hledala optimální způsob, jak k lidem dostat informace o systému a užitečnosti třídění odpadu a zároveň jim separaci v domácnostech co nejvíce usnadnit. Řešení zrálo řadu let a právě připravovaný roznos separačních tašek je výsledkem našich snah," říká ředitel společnosti OZO Ostrava Karel Belda. Než se město Ostrava rozhodlo systém třídění odpadů zkvalitnit pomocí třídílného setu tašek, více než čtyři roky se věnovalo spolu s OZO Ostrava budování stanovišť s kontejnery na třídění odpadu, aby všichni občané měli v blízkosti bydliště důstojné místo, kde jsou pohromadě všechny tři barevné kontejnery - žlutý, modrý i zelený - a mohli odpad separovat. V současnosti ve městě existuje celkem 1 271 stanovišť k třídění odpadu (a jejich počet se bude dále podle potřeby zvyšovat), tašky na třídění přitom umožní posunout systém třídění ještě blíže k občanům, a to přímo do jejich domácností.

Plošnému roznosu tašek na třídění odpadu předcházel pilotní projekt, jehož cílem bylo ověřit, jak tašky obyvatelé Ostravy přijmou. Do tří tisíců vybraných ostravských domácností byly v prosinci 2010 doručeny tašky a po půl roce v nich byl proveden průzkum spokojenosti. Jeho výsledky zdaleka předčily očekávání. "Potěšilo nás především to, že z těch, kdo předtím odpad vůbec netřídili, se po doručení tašek rozhodla více než polovina respondentů - a v případě středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných respondentů dokonce okolo 70 procent - s tříděním odpadu začít. Tašky na třídění se ale ukázaly jako užitečné i u těch, kteří již odpad třídili dříve, protože po jejich doručení se intenzita separace odpadu v jejich domácnostech ještě zvýšila," říká dále Karel Belda a dodává: "Většina dotázaných byla spokojena i s velikostí a pevností tašek a možností jejich opakovaného použití." Zjištěné výsledky vedly společnost OZO Ostrava a statutární město Ostrava k rozhodnutí pořídit tyto tašky do všech ostravských domácností (podle oficiálních údajů je v Ostravě zhruba 127 tisíc domácností), a obohatit tak systém třídění odpadů ve městě - posunout ho od barevných kontejnerů před domem přímo k samotným občanům do bytu.

Doručování tašek bude probíhat od 30. května do 22. června 2012 (podrobnější přehled termínů a oblastí jednotlivých vln distribuce tašek je uveden níže), a to formou anonymní distribuce, kdy budou třídílné sety tašek zavěšovány na kliku bytů, případně branku oplocení rodinných domů. K sadě tří tašek v barvách kontejnerů na separaci bude přibalena i tištěná brožura s úvodním dopisem od primátora města a ředitele společnosti OZO Ostrava, který vysvětlí, proč se město rozhodlo zavést tuto novinku, která v systému třídění odpadu v ČR nemá obdobu. Na roznos tašek bude veřejnost upozorňovat také rozsáhlá kampaň v rádiích, na billboardech či plakátech. "Věříme, že tašky na třídění odpadu pomohou zvýšit množství odpadu vytříděného pro další materiálové či energetické využití, že se osvědčí a stanou se trvalou součástí systému nakládání s odpady v Ostravě. Tříděním odpadu každý z nás přispívá k vytváření příjemnějšího prostředí pro život ve městě a jeho blízkém okolí, což je pro nás, kteří Ostravu máme rádi, beze sporu důležitý cíl," řekl primátor statutárního města Ostravy Petr Kajnar.

Termíny a oblasti jednotlivých vln distribuce separačních tašek:

1. vlna: 30. 5. - 5. 6. 2012: Bělský Les, Dubina, Krásné Pole, Mariánské Hory, Martinov, Moravská Ostrava, Nová Bělá, Plesná, Polanka nad Odrou, Poruba část 1, Proskovice, Přívoz, Pustkovec, Stará Bělá, Svinov, Třebovice, Výškovice
2. vlna: 6. 6. - 12. 6. 2012: Bartovice, Hrabová, Hrabůvka, Hrušov, Kunčice, Kunčičky, Muglinov, Poruba část 2, Radvanice, Slezská Ostrava, Zábřeh
3. vlna: 13. 6. - 19. 6. 2012: Antošovice, Heřmanice, Hošťálkovice, Koblov, Lhotka, Petřkovice, Poruba část 3
4. vlna: 18. 6. - 22. 6. 2012: Hulváky, Michálkovice, Nová Ves, Poruba část 4, Vítkovice.

Roznosy budou probíhat od PO do ČT od 16.00 do 20.00 hodin a v PÁ od 14.00 do 18.00 hodin. Pokud se stane, že by někdo z jakéhokoli důvodu tašky nedostal, může si pro ně přijít od 25. června na recepci některého ze dvou areálů OZO Ostrava v Kunčicích a v Přívoze, a to v pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin.

Další informace:
Vladimíra Karasová
tisková mluvčí
OZO Ostrava, s.r.o.
e-mail: karasova@ozoostrava.cz
telefon: 596 251 241, 602 183 374

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí