zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový zákon mění podporu obnovitelných zdrojů energie

01.06.2012
Energie
Nový zákon mění podporu obnovitelných zdrojů energie

Provozovatelé obnovitelných zdrojů se mohou těšit na uvolnění nové kapacity v energetické síti. Znovu také budou podporu čerpat malé solární elektrárny napojené na samostatné objekty. Vyplývá to ze zákona o podporovaných zdrojích energie, který dnes vyšel ve Sbírce zákonů a nabyl účinnosti po dlouhém schvalování. Energetický regulační úřadu (ERÚ) již žádá jeho novelizaci.

Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Mezi podporované zdroje energie zahrnuje také biometan. Prezident republiky Václav Klaus zákon vetoval s odůvodněním, že dále zvyšuje náklady na obnovitelné zdroje. Sněmovna však veto na začátku května přehlasovala.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace uvítala, že zákon vrací podporu malým fotovoltaickým elektrárnám, které nejsou připojené do sítě a dodávají energii pouze objektu, na němž jsou instalovány. Zákon také ruší dřívější rezervace výkonu solárních elektráren, čímž by se mělo v síti pro obnovitelné zdroje uvolnit asi 600 megawattů.

"Vzhledem k tomu, že tuto kapacitu už jednou distribuční společnosti schválily, neměla by být žádná překážka ji uvolnit víceméně okamžitě," uvedla asociace. Vidí ale v nové legislativě také řadu problémů, které růst obnovitelných zdrojů omezí.

Zákon umožňuje ERÚ zastavit podporu obnovitelných zdrojů, pokud bude naplněn národní plán o obnovitelných zdrojích. Ten předpokládá, že tyto zdroje v roce 2020 pokryjí 13,5 procenta celkové spotřeby energie v Česku.

Od roku 2014 chce ERÚ zastavit veškerou podporu obnovitelných zdrojů, a proto žádá novelizaci zákona. Podle šéfky úřadu Aleny Vitáskové je současná podpora obnovitelných zdrojů za hranicí ekonomických možností České republiky a zastavením podpory v roce 2014 by spotřebitelé v příštích 20 až 30 letech mohli na nákladech za energii ušetřit stovky miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že je připraveno s ERÚ na novele spolupracovat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí