zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové sčítali a kroužkovali hnízdící rybáky

09.06.2012
Příroda
Ornitologové sčítali a kroužkovali hnízdící rybáky

Společnost Českomoravský štěrk a.s. od roku 2007 provozuje ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem - středomoravskou pobočkou ČSO plovoucí ostrůvky sloužící ke hnízdění rybáků obecných na svých štěrkopískovnách v Tovačově a Hulíně.

rybáciV prvních letech šlo o jednoduchou dřevěnou konstrukci pokrytou štěrkem a nadnášenou barely. Konstrukce se příliš neosvědčila, přestože byla rybáky přijímána - lehké ostrovy byly na vodě nestabilní a vyžadovaly každoroční údržbu. Od roku 2010 je proto postupně nahrazují plovoucí ostrůvky vyráběné z vláknobetonu s odhadovanou životností několik desítek let. Podle dostupných informací jde o jedinečné využití nejmodernější betonářské technologie ve prospěch ochrany ohrožených ptáků, které nemá u nás, v Evropě a asi ani ve světě obdoby.

V pátek 1. června proběhlo první letošní sčítání hnízdících rybáků a kroužkování prvních mláďat. Na umělých plovoucích ostrůvcích na Tovačovsku ornitologové napočítali 106 vajíček rybáků a okroužkovali 10 mláďat. Na štěrkopískovně u Hulína zjistili 43 vajíček a okroužkovali 20 mladých rybáků. Celkový počet zde letos hnízdících rybáků obecných odhadují na 50 až 60 párů. Což je 10 % populace rybáků hnízdících v ČR.

Umělé hnízdní ostrůvky jsou příkladem efektivní podpory hnízdění ohroženého druhu a současně úspěšné spolupráce nevládní ochranářské organizace a komerční těžařské společnosti. Dochází tak i k naplňování deklarace o spolupráci, kterou začátkem letošního roku uzavřela těžební společnost Českomoravský štěrk a.s. s Českou společností ornitologickou jako důkaz oboustranného zájmu o ochranu a podporu biodiverzity v České republice.

Jiří Šafránek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí