zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zastíněno palmami

17.06.2012
Příroda
Zastíněno palmami

Pokud vyrazíte na Mauricius, kromě prohřátých pláží s palmami sklánějícími se nad pískem by zahradník neměl minout zdejší botanickou zahradu v Pamplemousses, nejstarší botanickou zahradu na jižní polokouli. V původním prostředí si tu prohlédnete palmy, které se mohou objevit ve vaší zimní zahradě.

Návykové látky v zahradnictví

Jednou z nich je v Asii velice oblíbená Areka obecná, často nazývaná palmou arekovou (Areca catechu). Spíše než rostlina samotná jsou na tržištích k sehnání její nadrobno nakrájené oříšky zabalené do listu pepřovníku druhu Piper betle. Zlozvyk žvýkání betele je starý zhruba dva tisíce let.

Palma nemá pichlavý kmen a nevyžaduje nikterak náročné podmínky, proto je vhodná i pro panelákové podmínky či do rukou nadšených začátečníků. Zajímavé je, že byť jsou její plody uznávány jako návykové, palmičku lze naprosto běžně koupit ve velkoobchodech se zahrádkářským zbožím a běžně se vyskytuje v prodejnách květin. Snese i dlouhodobou sluneční expozici.
V našich podmínkách nevyroste tak, aby začala plodit, takže úrody oříšků se nedočkáte. Pozor, pod rodovým názvem "areca" jsou prodávány i palmy, které s tímto rodem nemají nic společného.

Další palma je určena především začátečníkům (Brahea edulis, Brahea armata). Na internetovém trhu se sazenice nabízejí už od několika desetikorun. Pokud vám jméno palmy připomíná Tycha de Brahe, dánského astronoma působícího na dvoře Rudolfa II., máte správný odhad. Rod rostliny byl skutečně pojmenován na jeho počest.

Jednoduchá pokojová palmička karyota žahavá (Caryota urens) obsahuje škrobnatou hmotu. Při dostatečné zálivce je jednoduché i pěstování datlovníků, stačí si z exotické dovolené dovést hrstičku na tržišti koupených plodů. I když není datle jako datle - Saúdská Arábie ze svého území zná stovky odrůd.

Právě palmy zahradě v Pamplemousses jasně dominují.
A to je dobře, neboť v tropickém vedru je příjemné spočinout v jejich stínu. Ideální pro odpočinek je altánek
v blízkosti "talipotové aleje". Český název palma Corypha umbraculifera nemá, a tak se v tisku objevuje její anglický název talipot.

Talipot patří mezi opravdu monumentální rostliny s listovým řapíkem, který může dosahovat až neuvěřitelných pěti metrů. Není divu, že se tak co do plochy mohutné listy používaly k pokrývání střech či pro psaní místo papíru. Přestože jde o rostlinu v lidské péči pěstovanou na několika kontinentech, zařadil ji Světový svaz ochrany přírody (IUCN) do Červené knihy ohrožených rostlin. Vzhledem k jejím rozměrům ji asi doma pěstovat nebudete, jako solitér ale může zkrášlit třeba některou ze zámeckých zahrad.

Z osmi stovek různých druhů zdejších rostlin zabírají palmy rovnou desetinu. Zbytek zůstává na všechno ostatní - od kapradin přes lekníny až po orchideje.

AUTOR: Topi Pigula

JAK NA TO
Rady pěstitelům
Jak množit, zalévat a přesazovat palmy

Krok 1
Teplota

Většina palem není mrazuvzdorná, proto je třeba je mít od podzimu do pokročilého jara kde zazimovat.

Krok 2
Množení

Palmy se dají běžně množit semeny (ořechy), ovšem zakoupené "trsy" palem lze opatrně rozdělit a množit odnožemi.

Krok 3
Přesazování

Chcete-li rozsadit několik palem rostoucích ve společném květináči, udělejte to co nejdříve. Později by měly propletené kořeny.

Krok 4
Světlo

Palmám vyhovuje dostatek slunečního světla, vhodně tedy doplní místo, kam stínomilné rostliny umístit nelze.

Krok 5
Zálivka a půda

Ačkoliv jde o tropické rostliny z oblastí sezonních dešťů, pravidelná zálivka (cca 2-3x týdně) jim prospěje. Neuškodí ani občasné rosení. Nejsou náročné na půdu, často rostou v půdě chudé na humus.

Q&A
Dalibor Šubrt
zahradní konzultant

Zdroj: IN magazín

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí