zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další příjem žádostí na ekologické kotle začne 16. června

07.06.2012
Dotace
Vytápění, zateplení
Další příjem žádostí na ekologické kotle začne 16. června

Další žádosti o dotace na ekologické kotle začne Moravskoslezský kraj přijímat v sobotu 16. června. Zájemci budou moci nově podat pouze žádost za svou osobu, ale k dispozici budou mít dvě podací místa. Kromě krajského úřadu mohou svou žádost přinést i na Městský úřad v Třinci na Frýdecko-Místecku. Vyhlášení další výzvy, která lidem umožní čerpat peníze ze společného programu kraje a ministerstva životního prostředí, dnes schválili krajští radní. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD).

O pilotní projekt dotací na ekologické kotle byl v únoru tak velký zájem, že kraj už první den musel příjem žádostí pozastavit. Někteří obyvatelé kraje, který má dlouhodobě nejhorší kvalitu ovzduší v zemi, kvůli příspěvku 60.000 korun, čekali před úřadem s několikahodinovým předstihem. Na dotované kotle bylo tehdy vyčleněno 20 milionů korun, kraj a ministerstvo se o náklady podělily rovným dílem. Peníze pomohou s výměnou asi 330 kotlů.
Noví žadatelé už dostanou jen 40.000 korun. V regionu by tak mohla být vyměněna tisícovka ručně plněných kotlů na tuhá paliva. Právě lokální topeniště se kromě průmyslových podniků a dopravy na špatném ovzduší výrazně podílejí. Při používání ekologických kotlů by ročně mohlo do ovzduší z jednoho rodinného domku uniknout až o 100 kilogramů prachu méně, což při výměně 1000 kotlů představuje o 100 tun méně prachu v ovzduší.

"Věřím, že i přes snížení dotace je tato částka pro obyvatele dostatečně zajímavá a významně ulehčí pořízení nového kotle," podotkl Novák s tím, že snížení dotace umožní uspokojit více zájemců. Připomněl, že novinkou je i možnost využít peníze pro kotle na biomasu, což původně nebylo možné a kraj byl za to kritizován.

Na další část projektu je vyčleněno 40 milionů a opět se stejnou částkou podílí kraj i ministerstvo. Kraj však plánuje, že by ještě v letošním roce mohl na ekologické kotle uvolnit další peníze, stejnou částku by přidalo ministerstvo a přerozdělit by se tak mohlo dalších 40 milionů korun.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí