zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Česka se možná dostal závažný škůdce kaštanovníku

09.06.2012
Příroda
Do Česka se možná dostal závažný škůdce kaštanovníku

Na území Česka se možná vyskytla nebezpečná vosička žlabatka, která je považována za nejzávažnějšího živočišného škůdce stromu kaštanovníku setého. Podezřelá dodávka se do země dostala z Itálie, informovala o tom dnes Státní rostlinolékařská správa (SRS). Kaštanovník je v některých lokalitách ČR významnou součástí životního prostředí, parků a zahrad.

Na přítomnost napadených rostlin v Česku upozornili slovenští rostlinolékaři. v souladu s evropskou legislativou byla nařízena likvidace napadených stromků.

"Usídlení tohoto škůdce na našem území by mohlo mít za následek environmentální degradaci těchto stanovišť a dokonce omezení školkařské produkce kaštanovníku," uvedl ředitel SRS Zdeněk Mach. Lidé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků by podle Macha měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám. Při výskytu škůdce pak ihned informovat kterékoliv pracoviště SVS.

Podle rostlinolékářů je nezbytné, aby bylo zabráněno výletu dospělých škůdců z hálek, což jsou útvary tvořící se na napadených rostlinách. Vzlétlí dospělci se totiž pak mohou šířit na další stromy kaštanovníku v okolí.

Podezřelé jsou podle SRS zejména rostliny kaštanovníku odrůdy Marrone di Marradi, vypěstované italskou firmou Dalmonte Natale, Faenza a dodané českým prodejcům prostřednictvím slovenské firmy Centrum rozvoja záhradníctva, s.r.o., Prievidza.

"Na zakoupených neolistěných výpěstcích kaštanovníku nejsou patrné žádné příznaky napadení žlabatkou, neboť tento druh přezimuje v pupenech a příznaky na mladých rostlinách se objevují teprve po vyrašení listů," uvedli rostlinolékaři.

Od dubna se podle nich na napadených rostlinách objevují postupně narůstající hálky mající v průměru pět až 20 milimetrů. V červnu se pak líhnou dospělé žlabatky Žlabatka byla na území EU zavlečena z jihovýchodní Asie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí