zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině je již téměř padesátka přírodních zahrad

16.06.2012
Zemědělství
Na Vysočině je již téměř padesátka přírodních zahrad

I přes deštivé počasí proběhlo v sobotu na pracovišti Chaloupek o.p.s. v Kněžicích slavnostní předávání plaket dalším třinácti majitelům přírodních zahrad z Vysočiny. Celkem už jich tedy je v našem kraji 49, z toho 8 ukázkových. Aby zahrada získala statut ukázkové přírodní zahrady, musí vyhovět náročnějším kritériím, být něčím výjimečná a splňovat podmínku otevřenosti pro veřejnost.

Hlavním bodem sobotního programu bylo samozřejmě předávání plaket do rukou hrdých majitelů zahrad. Mezi ně se zařadily i samotné Chaloupky, které se nyní můžou pyšnit oceněním Ukázková přírodní zahrada. Po slavnostním udílení následovala komentovaná prohlídka zahrady a budovy kněžického pracoviště. Zbytek odpoledne se pak nesl v duchu výměny zkušeností, rad a tipů majitelů zahrad mezi sebou.

Akce se také zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, jež realizaci přírodních zahrad podporuje grantovým programem - pan Zdeněk Ryšavý (radní pro oblast životního prostředí) a paní Marie Kružíková (radní pro oblast školství). Přírodní zahrady si pozornost bezpochyby zaslouží, začínají totiž ovlivňovat i výuku na devíti školách v kraji, které o svoji zahradu pečují právě v souladu s přírodou. "Zahrada je totiž ideálním prostředím pro výuku nejrůznějších předmětů - nejen obligátní biologie, případně pracovních činností, ale i takových, jako jsou cizí jazyky, matematika, dějepis, vlastivěda, český jazyk a podobně. Vlastně neexistuje předmět, který by nešlo s výukou v zahradě spojit - nejen tak, že ji využijeme coby příjemné prostředí k výuce, ale i prakticky, za využití vhodně rozmístěných prvků a tematických stezek. Navíc mají školní zahrady velký předpoklad stát se přírodními zahradami, jelikož se na nich nesmí používat chemické přípravky a stačí se tedy jen vyvarovat používání rašeliny a doplnit některé prvky," vysvětluje Vlasta Hábová z Chaloupek, která se zabývá právě vzděláváním učitelů v oblasti rozvoje školních zahrad.

"Pokud vás myšlenka přírodních zahrad zaujala, do 31. 8. 2012 nabízíme stále ještě zdarma poradenství a případnou certifikaci přírodních zahrad. Později se již bude jednat o placené služby," doplňuje Hábová.
Projekt "Přírodní zahrady bez hranic aneb nový prostor pro lidi, přírodu a cestovní ruch na dosah" je podpořen z prostředků EU z programu Evropské územní spolupráce Česká republika - Rakousko a je lokalizován na území Dolního Rakouska, Jihočeského a Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Více o projektu na www.prirodnizahrada.eu.

O přírodních zahradách:

Myšlenka přírodních zahrad má své kořeny v Dolním Rakousku, kde má již více jak desetiletou historii. Na Vysočinu přišlo díky podpoře z Evropské unie v rámci podpory česko-rakouské územní spolupráce. Z Dolního Rakouska byla převzata i kritéria pro přírodní zahrady.

Čím se vyznačují oceněné zahrady, vysvětlila Iveta Machátová, koordinátorka z Chaloupky o.p.s. pro Kraj Vysočina: "Pro získání ocenění Přírodní zahrada musí každý majitel splnit tři základní kritéria - žádná rychle rozpustná umělá hnojiva, žádné pesticidy či jiné chemické postřiky a žádná rašelina." Používání rašeliny je velmi rozšířené, ale její vynechání při péči o zahradu má své důvody. Při těžbě rašeliny totiž dochází k devastaci přírody a její přeprava na dlouhé vzdálenosti s sebou nese také značné zatížení životního prostředí. O snižování používání chemie v přírodě snad není třeba ani mluvit. Již její výroba je náročná a nebezpečná. "Rychle rozpustná hnojiva jsou také špatná, rostliny z nich většinou čerpají do prvního deště, pak je voda odplaví dál, kde mohou způsobit více škody jak užitku," upozorňuje Machátová. Vše lze samozřejmě nahradit přírodní a přirozenou formou.

Více informací poskytne:
Vlasta Hábová, vlasta.habova@chaloupky.cz, 775 105 124
Iveta Machátová, iveta.machatova@chaloupky.cz, 731 440 922

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí