zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanec Hašek předloží zákon proti těžbě břidlicového plynu

14.06.2012
Energie
Geologie
Poslanec Hašek předloží zákon proti těžbě břidlicového plynu

Sociálnědemokratický poslanec a šéf Asociace krajů Michal Hašek předloží návrh zákona o zákazu hydraulického štěpení hornin, což je metoda těžby břidlicového plynu. Hašek na dnešní tiskové konferenci řekl, že legislativní předlohu převezme od koalice občanských iniciativ STOP HF složené z občanů, občanských sdružení, zájmových spolků, obcí, měst a krajů.

Návrh zákona Hašek předloží nejen sociálnědemokratickému poslaneckému klubu, ale i klubům ostatních stran, protože jde, jak řekl, o "apolitický zákon". "Nejde o střet mezi vládou a opozicí, o střet pravice a levice, ale o ochranu zájmů občanů," zdůraznil poslanec.

Hašek je přesvědčen, že do konce června získá dostatečnou podporu poslanců ze všech politických stran. Ve stejné lhůtě také očekává předložení zákona ve sněmovně, uvedl. Podotkl také, že petici proti těžbě břidlicového plynu podepsalo už přes 70.000 občanů.

Koalice STOP HF tvrdí, že metoda má stovky a tisíce havárií v Americe, že poškozuje přírodu a vodní zdroje. Hašek dodal, že ve Spojených státech těžba probíhá v liduprázdných oblastech a v geologicky příznivějším prostředí.

Návrh zákona o zákazu těžby břidlicových plynů metodou hydraulického štěpení hornin už v květnu připravili senátoři ODS a ČSSD. Přijetí zákona považují za schůdnější cestu než novely řady zákonů, které se chystá do dvou let prosadit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Metoda hydraulického štěpení spočívá v tom, že se do vrtu vhání voda s pískem a chemikáliemi včetně karcinogenních. Například benzen, olovo nebo toluen by pak podle odpůrců mohly znečistit podzemní zásoby vody. Zástupci těžařů naopak poukazují na to, že ložiska břidlicového plynu jsou v hloubkách kolem 1,5 kilometru, zatímco ložiska pitné vody jsou maximálně 500 metrů pod povrchem. Každý vrt by podle nich byl vícenásobně izolován betonem a ocelovým pažením.

Zájem o povolení průzkumu těžby mají podle Chalupy dvě nadnárodní společnosti, a to na Berounsku, Trutnovsku a Valašskomeziříčsku. Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii a v Bulharsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí