zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodohospodáři připravují projekt na čištění řeky Dyje

15.06.2012
Voda
Vodohospodáři připravují projekt na čištění řeky Dyje

Podnik Povodí Moravy připravuje s rakouskými vodohospodáři projekt na zvýšení čistoty řeky Dyje a zlepšení informovanosti o průtocích v ní. Přijde na 45 milionů korun. Pokud vodohospodáři získají dotaci EU, udělají se opatření na řece, jež tvoří hranici mezi Moravou a Dolními Rakousy, mezi lety 2012 až 2014. ČTK to dnes řekla mluvčí povodí Gabriela Tomíčková. Počítá se s čištěním nádrží Vranov a Znojmo, budováním měřicích stanic i zprůchodněním koryta pro ryby a obojživelníky.

Příští rok v létě by měly Vranovskou přehradu tři měsíce brázdit aerační lodě. Jejich úkolem bude provzdušňovat vodu, což přispěje ke snížení počtu sinic a řas ve vodě. Další plavidlo by je v případě potřeby mělo z hladiny sbírat a likvidovat.

Kromě čistoty vody trápí vodohospodáře i dřevo naplavené mezi Vranovskou a Znojemskou přehradou, které je nutné odstranit. Kritická situace nastala za povodní v roce 2006, kdy náplavy dřeva ohrozily přehradu Znojmo i město. Česko-rakouská skupina má nyní zmapovat množství rizikových dřevin ve vybraných úsecích řeky a navrhnout, jak vodní dílo Znojmo ochránit.

Počítá se s vybudováním nových stanic pro měření průtoků v Dyji i jejích přítocích. Přibude stanice Červený Hrádek na řece Vápovce a stanice v Hardeggu na řece na Dyji. V Podhradí nad Dyjí chtějí vodohospodáři nově ultrazvukové měření, pro Dačice na Moravské Dyji je navržena nová limnigrafická stanice a dále na vodním díle Dešná srážkoměrná stanice.

Nutné je také zprůchodnit Dyji mezi Vranovskou a Znojemskou přehradou pro migraci ryb i ostatních živočichů, dodala mluvčí.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí