zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geotermální elektrárna na klíč

19.06.2012
Energie
Geologie
Geotermální elektrárna na klíč

S odstoupením Německa od jaderné energie se zde otevřel trh pro větší využití obnovitelných energií všeho druhu včetně geotermální energie, jejíž potenciál se jen na trhu v Německu odhaduje na 100 milionů eur.

Skupina Linde Group počátkem února oznámila, že její dceřiná společnost Linde Engineering Dresden GmbH postaví pro firmu GEOenergie Kirchweidach, v bavorském Kirchweidachu u Altöttingu blízko hranice s Rakouskem, geotermální elektrárnu na klíč.

Elektrárna s výkonem 4,4 MW, využije k výrobě energie termální vodu s teplotou nad 100 °C, čerpanou z hloubky 4000 m. K přeměně tepla na elektrickou energii použije technologii ORC (Organic Rankine Cycle) s organickým teplonosným médiem (např. silikonovým olejem), jejímž dodavatelem včetně expanzní turbíny je společnost Cryostar SAS, jiná dcera skupiny Linde Group. Provoz elektrárny zajistí skupina Linde Group. Práce byly zahájeny seizmickými zkouškami a průzkumnými vrty již v roce 2011, vlastní stavba započne v létě 2012 a uvedení do provozu s dodávkami proudu se předpokládá v roce 2013.

Dodaná elektrická práce 38 640 MWh za rok zásobí proudem 12 880 domácností. Výroba energie z termální vody je ekonomicky a ekologicky přínosná, nevytváří emise CO2 a odpadající vodu využije k vytápění, nezávisí na denním rytmu a je k dispozici 24 hodin denně.

AUTOR: Alexandr Abušinov

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí