zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Škodlivé látky v dresech

16.06.2012
Chemické látky
Šlendryján
Škodlivé látky v dresech

Fotbalisté devíti národních týmů budou hrát na šampionátu Euro 2012 v dresech, které obsahují nebezpečné množství toxických látek, ukázala studie Evropského sdružení spotřebitelských svazů.

V některých dresech prý nechybí olovo, nikl ani škodlivý organocín.
Již tento týden začíná evropský fotbalový šampionát, který se tentokrát koná v Polsku a na Ukrajině. Nejlepší fotbalisté kontinentu před jeho zahájením dostali varování, že jejich dresy mohou obsahovat zdraví škodlivé toxiny. Upozornilo je na to Evropské sdružení spotřebitelských svazů (BEUC).

Organizace totiž provedla testy chemického složení fotbalových dresů, které budou národní týmy na mistrovství používat. V devíti z nich prý nalezla "varovné" množství škodlivých látek včetně olova. Jeho podíl v látce německých a španělských dresů podle zveřejněných informací překročil hodnotu povolenou pro dětské produkty. Portugalští a nizozemští fotbalisté prý zase budou hrát v dresech obsahujících nikl.

Domácí polský tým by pak měl své dresy podle BEUC rovnou vyhodit. Při testech v nich byly totiž objeveny sloučeniny organcínu v množství, které překračuje povolenou míru. Tyto chemické sloučeniny se používají pro neutralizování zápachu potu, organcín však může být toxický pro nervový systém.

[Celý článek]

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí