zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko: Plešivecká planina - kraj honáků a závrtů

24.06.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Slovensko: Plešivecká planina - kraj honáků a závrtů

Při přechodu Plešivecké planiny ve Slovenském krasu si docela dobře můžete představit, že jdete po některém z vápencových pohoří třeba v Chorvatsku - vybělené vápencové skalky bizarních tvarů, ohnuté štíhlé jalovce, vyschlá jezírka, kde se voda udrží jen malou chvíli, aby protekla kamsi do podzemních vod a jeskyní.

Plešivecká planina má ale ještě něco navíc, co snad nikde jinde nenajdete, projekt, který byl uskutečněn v dobách minulého režimu, oživil na pár let nebo desetiletí tuto planinu tak, že náhle bylo dost vody na to, aby se tu pásla stáda krav.

Ve strmém stoupání po modré značce od vesnice Štítník možná zahlédnete nalevo zrezlé potrubí vedoucí kamsi nahoru. Podle vyprávění jednoho z posledních pastevců, kterého jsme potkali, byla čerpadlem hnána voda rozlévající se důmyslným zavodňovacím systémem do několika napajedel. Zhruba uprostřed planiny můžete narazit na obrovskou nálevkovitou nádrž na vodu, je to trychtýř sbírající nejen vodu z potrubí ale i dešťovou o průměru cca 70 m s betonovými vanami na napájení skotu. Tento betonový rezervoár dnes zvolna zarůstá travou, stejně však doposud udivuje svou velikostí.

Vodní čerpadlo však kdosi začátkem 90 tých let ukradl a soukromníkům se dnes již nevyplatí tento vodovodní systém obnovit, a tak se staré "zlaté" časy honáků krav na Plešivecké planině už asi nevrátí. Stejně se ale vyplatí se sem vyšplhat, ať už za prohlídkou tohoto komunistického zemědělského skanzenu nebo za typickou vápencovou květenou a nádhernými vyhlídkami na Slovenský kras. Možná tu potkáte i pastevce, který každý den své stádo žene doprostřed planiny k betonové nádrži, odkud kbelíkem rozlévá vodu do kádí. Když je ale horké suché léto a betonový trychtýř nemá co sbírat, je planina pustá a prázdná, zato na loukách pod planinou bude najednou vypasená všechna tráva.

ZDROJ:ČRo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí