zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr životního prostředí zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území na Karvinsku

18.06.2012
Geologie
Ministr životního prostředí zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území na Karvinsku

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území na Karvinsku a vrátil jej orgánům prvního stupně k novému projednání. Ministr dospěl k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona.

Prvoinstanční orgány vydaly 15. 11. 2011 rozhodnutí, kterým podle zákona o geologických pracích stanovily společnosti Wildhorse Energy CZ s. r. o. průzkumné území Dětmarovice - Petrovice pro průzkum výhradního ložiska černého uhlí.

Územní pracoviště ministerstva obdrželo v prosinci 2011 rozklady města Karviná a obcí Petrovice u Karviné a Dětmarovice. Rozklady vyhodnotilo jako včasné a přípustné a v souladu se správním řádem je postoupilo k posouzení rozkladové komisi ministra životního prostředí.

"V souladu se správním řádem jsem na základě podaných rozkladů původní rozhodnutí zrušil a vrátil prvoinstančním orgánům k novému projednání. Dospěl jsem k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona. Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Povinnost takto postupovat vyplývá ze závazného výkladu ustanovení geologického zákona, který podal Nejvyšší správní soud v rozsudku v obdobné věci ze dne 23. 9. 2009.

V řízení o stanovení průzkumného území by měla být zohledněna úzká spojitost mezi navrhovanou metodou následného případného využití nalezeného ložiska s konkrétní podobou průzkumných vrtů. Podle geologického zákona průzkum zahrnuje účelově zaměřené geologické práce. Geologický průzkum je tedy vždy účelově zaměřený, prováděný s určitým jasně definovaným cílem, který musí být dostatečně jasně uveden v každé žádosti o stanovení průzkumného území.

Rozhodnutí ministra životního prostředí bylo rozesláno všem odvolatelům a účastníkům řízení. Rozhodnutí zatím nebylo doručeno, proto podle správního řádu nenabylo právní moci.

Kontakt pro více informací:

Matyáš Vitík
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí MŽP
Mobil: 606 111 060
Email: matyas.vitik@mzp.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí