zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát podpořil zákaz těžby břidlicových plynů

18.06.2012
Energie
Geologie
Senát podpořil zákaz těžby břidlicových plynů

Senát podpořil zákaz těžby břidlicových plynů metodou hydraulického štěpení, který navrhli formou zákona senátoři ODS a ČSSD. O těžbě se uvažuje v několika českých a moravských regionech. Podle kritiků je ale podloží pro těžbu nevhodné a mohlo by ohrozit životní prostředí. Senát dnes rozhodl o tom, že zákon před dalších schvalováním posoudí jeho výbory hospodářský a pro životní prostředí.

Podobný zákon slíbil předložit sněmovně místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Oba návrhy vycházejí od koalice občanských iniciativ STOP HF, pod jejíž petici proti těžbě se podepsalo na 23.000 lidí. Vlastní návrhy, například novelu horního zákona, chystá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), prosadit se je chystá až v horizontu dvou let.

Zákaz těžby by byl ale podle jednoho z předkladatelů, náchodského senátora Petra Pakosty (dříve ODS), jednodušší. Účelem zákona je podle něj byla "zvláštní ochrana přírody a krajiny před nevratnými lidskými zásahy". Norma by měla výslovně zakázat použití všech metod hydraulického štěpení hornin, podotkl senátor. Pod předlohou jsou podepsáni berounský senátor Jiří Oberfalzer (ODS) a trutnovský Pavel Trpák (ČSSD). Právě v jejich regionech se o těžbě uvažuje.

Metoda hydraulického štěpení spočívá v tom, že se do vrtu vhání voda s pískem a chemikáliemi včetně karcinogenních. Například benzen, olovo nebo toluen by pak podle kritiků mohly znečistit podzemní zásoby vody. Zástupci těžařů naopak poukazují na to, že ložiska břidlicového plynu jsou v hloubkách kolem 1,5 kilometru, zatímco ložiska pitné vody jsou maximálně 500 metrů pod povrchem. Každý vrt by podle nich byl vícenásobně izolován formou cementu i ocelového pažení.

Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii nebo v Bulharsku. Její zastánci naopak argumentují příkladem USA, které se díky těžbě už předloni staly největším producentem plynu na světě. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vedlo v USA využívání břidlicového plynu místo uhlí k prudkému poklesu emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu.

Červnová schůze Senátu dnes skončila. K dalšímu zasedání se horní komora sejde zřejmě v druhé půli července.

Martin Horák

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí