zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová Zelená úsporám může přinést 1% růst HDP

20.06.2012
Dotace
Ekologické stavění, bydlení
Nová Zelená úsporám může přinést 1% růst HDP

Jak vyplývá z dnes zveřejněné makroekonomické analýzy, dobře nastavený program na podporu energeticky úsporných budov může oproti běžným rozpočtovým výdajům znásobit ekonomický růst Česka až šestkrát. Program může naší ekonomice přinést 1% růst HDP. Rozhodnutí má v rukou vláda.

Podle nové analýzy [1], kterou zpracoval pro iniciativu Šance pro budovy tým ekonoma a člena NERVu, Miroslava Zámečníka, přinese účinný lék pro českou ekonomiku bez rizika dalšího zadlužování nový program, který by motivoval vlastníky k energeticky úsporným rekonstrukcím. Pokud se dobře nastaví, pak se obdoba "Zelené úsporám" totiž jednoznačně vyplatí nejen občanům a tuzemským firmám, ale velmi výrazně také státu.

Jak upřesňuje autor analýzy Miroslav Zámečník:" Pokud stát vynaloží 1 milión korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 miliónu korun. A to díky vysokému multiplikačnímu faktoru stavebnictví budov a také tzv. finanční páce - tedy podílu soukromého kapitálu, který se nabalí na každou korunu státní investice. Oproti tomu dle statistik běžné státní výdaje ve stejné výši přinesou růst HDP pouze 600 tis. Kč."

Státu se navíc samotná investice téměř celá vrátí už během jednoho roku. Jeho příjmy z jednoho miliónu investovaného v dobře nastaveném programu činí 0,97 až 1,21 milionu korun na daních z příjmu stavebních firem a jejich pracovníků, ze sociálního a zdravotního pojištění zaměstnaných lidí a na nevyplacených sociálních dávkách, které by jinak bylo nutné vyplatit všem, kteří by bez tohoto programu neměli práci. K tomu je potřeba ještě připočíst nepřímý dodatečný příjem díky zvýšenému HDP.

Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér České národní banky, který analýzu oponoval, doplňuje: "Z pohledu na konkrétní makro situaci, ve které se c

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí