zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krymské pláže prý ničí těžba písku pro olympijské Soči

22.06.2012
Šlendryján
Krymské pláže prý ničí těžba písku pro olympijské Soči

Pláže ukrajinského poloostrova Krym se staly místem masivní těžby písku pro výstavbu olympijských sportovišť v ruském Soči. Oznámila to dnes ukrajinská televizní stanice TSN s odvoláním na varovné hlasy ekologů. Podle nich hrozí nebezpečí, že těžba zničí místní ekosystém a zlikviduje místa příhodná pro život vzácných živočišných druhů.

Krymský písek se podle TSN těží kvůli budování objektů pro zimní olympijské hry, které ruský černomořský přístav Soči uspořádá v roce 2014. Podle původních plánů se měl písek vyvážet z pláží v ruské Anapě, ale místní úřady těžbu zakázaly. Firmy, které dodávky písku pro ruské stavbaře zajišťují, se proto vydaly na Ukrajinu.

Podle ukrajinského ekologa Mykoly Podoljaka se těží v krymských lokalitách Donuzlava, Gurzuf a Alušta a rovněž v Sevastopolu. Privátní firma, která písek do Ruska vozí, do míst těžby znemožňuje vstup jak místních obyvatel, tak prý i novinářů a pracovníků ukrajinské prokuratury.

Spolu s pískem z krymských pláží mizí útočiště vzácných druhů mořské fauny, která často patří k ohroženým druhům, řekl TSN Podoljako. Některé zátoky, příhodné pro rozmnožování delfínů, už údajně vzaly za své. Těžbou trpí i turistický ruch, protože mnohé z pláží byly vyhledávaným místem pro koupání. Vlivem těžby se půda propadá, což podle ukrajinských ekologů může ohrožovat i životy lidí.

Podle ukrajinského tisku získali těžaři od ukrajinského ministerstva pro ochranu životního prostředí licenci na těžbu deseti milionů tun krymského písku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí