zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Multimediální program ukáže studentům dopady plýtvání surovinami na životní prostředí

28.06.2012
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
Multimediální program ukáže studentům dopady plýtvání surovinami na životní prostředí

Jak zbytečné plýtvání surovinami ovlivňuje životní prostředí a společnost v zemích, kde se těží a pěstují, se zítra dozví jihočeští žáci. Hnutí DUHA pro ně ve spolupráci se společností Multivision připravilo multimediální program, který mimo jiné ukáže, jak mění život těžba hliníku lidem v Brazílii nebo pěstování bavlny v Kamerunu. Součástí bude i moderovaná diskuze s řadou dalších zajímavostí, praktických rad ke snížení spotřeby a kvízů.

Akce, která se koná v rámci mezinárodního projektu RedUSE, se zítra zúčastní žáci z Českého Krumlova. Dnes se koná také v Českých Budějovicích a pozítří bude k vidění v Písku.

Evropa ve srovnání s ostatními kontinenty spotřebovává neúměrně vysoké množství přírodních zdrojů, které v drtivé většině musí dovážet z jiných kontinentů. Navíc s těmito surovinami zbytečně plýtvá a na skládkách a ve spalovnách končí obrovské množství odpadků.

Česká Republika není výjimkou - na skládkách a ve spalovnách každý rok zbytečně končí recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun [1]. Přitom každá vyhozená tuna se musí někde vytěžit, vykácet nebo vydolovat a také dovézt. Česká Republika recykluje pouhých 24% komunálního odpadu [2], přitom sousední Německo nebo některé další země recyklují i třikrát více.

Situaci u nás může razantně změnit nový odpadový zákon, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Ministr Chalupa by měl zajistit, aby třídění odpadu bylo nejen správné, ale také snadné. Finanční prostředky musí směřovat zejména na podporu prevence a snadného třídění.


Petr Nohava z Hnutí DUHA řekl:
"Je smutné jak obrovské množství cenných surovin u nás končí na skládkách. Myslet si, že spalováním odpadů se situace jakkoliv zlepší je nepochybně mylné. Naše největší rezervy jsou v třídění odpadů pro následnou recyklaci."

"Projekt REdUSE pomáhá mladým lidem vidět důsledky naší spotřeby. Ale to nestačí. Ministr Chalupa musí zajistit, aby připravovaný odpadový zákon podporoval prevenci vzniku odpadů a snadné třídění."


Kontakt:
Petr Nohava, telefon 720 578 341, email petr.nohava@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí