zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňská zoo ukazuje v bývalém krytu historii i život v podzemí

07.07.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Plzeňská zoo ukazuje v bývalém krytu historii i život v podzemí

Novou expozici o světě v podzemí otevřela dnes plzeňská zoologická zahrada. Umístila ji do bývalého německého válečného krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941. Kromě připomínky válečných událostí a funkce původního krytu přináší výstava i pohled na život v podzemí v různých částech světa. Vybudování stálo 35 milionů korun. Podobně rozsáhlá podzemní expozice je světově unikátní, řekl dnes při otevření ředitel zoo Jiří Trávníček.

"Spojili jsme čtyři věci do jedné - ukazujeme tu lidskou válečnou historii i život v podzemí, jaká zvířata kde žijí, také paleozoologii a paleobotaniku, tedy život v dávné historii, a ještě jsme tam umístili muzeum pro významného přírodovědce a zakladatele plzeňské botanické zahrady Miroslava Vaňouska," popsal Trávníček.
Objekt v areálu zoo získala zahrada asi před 15 lety, několik let ale nevěděla, co s ním. Po několikaleté přípravě se zhruba před třemi lety začalo s úpravou prostor. Mezitím se ale kvůli vstupu do EU a řadě zpřísněných bezpečnostních předpisů a nařízení pro pohyb v podzemí výrazně navýšil rozpočet z původních 20 na konečných 35 milionů korun, uvedl ředitel.

I když nová expozice není tolik o atraktivních zvířatech, nabízí obsáhlý pohled na život v jeskyních, studnách, sklepeních, kanálech či hrobkách. Ukazuje brouky, pavouky, ropuchy, čolky, ryby, netopýry a další zvířata.

Je tu páteřní chodba s expozicemi a obsáhlým naučným systémem, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Kryt je až deset metrů pod zemí. V sekci věnované českým jeskyním uvidí návštěvníci například krápníkovou jeskyni či ukázku jeskyně s prehistorickými malbami lovců jeskynních medvědů. Ve středomořské části je egyptská hrobka s expozicí kaloňů nebo kanalizační šachty z Francie s potkany. Karibik reprezentuje například kubánská jeskyně s hady hroznýšovci kubánskými, kteří dorůstají délky až 3,5 metru. "Je to jeden z mála druhů hadů, který v jeskyních loví v letu netopýry," řekl kurátor plazů Tomáš Jirásek.

Další část vnitřní expozice se zabývá vývojem života od prahor po prvohory. "Tuto část brzo doplní posel z pravěku - živočich loděnka hlubinná, neboli nautilus," dodal Vobruba. K objektu patří také nové venkovní expozice s teplomilnými ještěrkami, obojživelníky, plazy a rybami.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí