zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

7 hlavních bodů, které navrhuje Pačesova komise

02.07.2012
Energie
7 hlavních bodů, které navrhuje Pačesova komise

Z jakých zdrojů bude v příštích dvaceti letech Česká republika vyrábět elektřinu? Vyhraje jádro, fotovoltaika, nebo "špinavé" hnědé uhlí? Podívejte se na sedm hlavních bodů, se kterými přišla Pačesova komise.

1. Nadpoloviční podíl jádra

V tomto bodě se materiál komise nijak neliší od plánů ministerstva průmyslu a obchodu. Dostavět další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín a popřípadě ještě jeden v Dukovanech. V Česku by se tak mělo z jádra vyrábět přes 50 procent elektřiny. Pačes dává k úvaze i vyvedení zbytkového tepla z obou zdrojů.

S uhlím musíme šetřit

Uhlí je velmi cenná česká surovina a jejího využití bychom se neměli vzdávat. Stává se ale nedostatkovým zbožím a měli bychom s ním šetřit. Jsou proto nutné rekonstrukce prastarých zdrojů s malou účinností. Komise také navrhuje přednostní směřování uhlí do teplárenství. A stát by si měl vyhradit právo určit, do jakých oblastí vytěžené uhlí půjde.

O limitech se musí jednat

Pačesova komise i přesto, že to od ní někteří očekávali, nerozhodla o prolomení či neprolomení těžebních limitů. Podle komise je třeba celou záležitost komplexně posoudit, a to i včetně dopadů těžby uhlí na zdraví obyvatel či přezkoumání způsobu, jakým jsou poplatky za těžbu přerozdělovány dotčeným obcím a krajům.

4. Lokální obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje ano, ale nesmí se opakovat boom solárních elektráren z let 2009-2010. Budoucnost těchto zdrojů vidí Pačesova komise na lokální úrovni - bioplyn, biomasu, solární panely na střechách. Kromě ovzduší nesmí hyzdit ani krajinu, jak se to podle členů komise děje například v případě větrníků či megalomanských solárních parků.

5. Ekologie a veřejné zdraví

Uhlí je sice důležitou součástí energetického mixu, ale současně i tou nejšpinavější. Hlavně malé městské či podnikové výtopny, ale i povrchová těžba uhlí, jsou zdrojem polétavého prachu. Ten má negativní dopady na zdraví obyvatel. Malé výtopny by tak měly projít modernizací, ideálně pak přejít na kogeneraci či spalování biopaliv.

6. Komunální odpad

Podle Pačese bychom se mohli inspirovat v Dánsku. Je nutné přijít s vybalancovaným systémem, který upřednostní využití odpadu v moderních spalovnách a přeměnu kompostovatelného odpadu na bioplyn před skládkováním. Oběma těmito technologiemi lze v kogeneracích vyrábět teplo i elektřinu.

7. S plynem opatrně

I když je zemní plyn "čistší" než hnědé uhlí, komise varuje před přílišnou závislostí na jeho dovozu. Hlavním důvodem jsou nestabilní dodávky plynu z Ruska, jichž jsme byli několikrát svědky v minulých letech. Podle Pačese patří plyn například do mikrokogenerací na sídliště či do menších měst.

AUTOR: Petr Lukáč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí