zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nízkoemisní zóny v centrech měst budou platit i pro motocykly

03.07.2012
Doprava
Ovzduší
Urbánní ekologie
Nízkoemisní zóny v centrech měst budou platit i pro motocykly

Nízkoemisní zóny v centrech měst budou platné kromě automobilů také pro motocykly. Počítá s tím nová vyhláška k zákonu o ovzduší, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Motocyklisté si tak budou muset pro vjezd do nízkoemisní zóny pořídit speciální zelenou známku, která ukazuje množství vypouštěných škodlivin, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

"Zákon nevyjímá motocykly ani skútry," sdělil deníku mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Vydány budou dva druhy známek - pro motocykly vyrobené před rokem 1993 a po něm.

Někteří však nápadem nadšení nejsou. "Je to naprostý nesmysl. S výjimkou Itálie, kde je to ve třech městech, nikde takové opatření neplatí," sdělil MfD šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Motocyklisté budou muset mít známku u sebe, zatímco řidiči aut si ji vylepí na přední sklo. Zhruba 90.000 aut v Česku přitom již na předním skle má známku z Německa, ta ale zatím nebude v ČR platná.

Vyhláška by do vlády měla jít během léta. O zavedení nízkoemisní zóny reálně uvažuje například Praha, Ostrava, Plzeň nebo Karlovy Vary. Cena známky je zatím navržena na 150 korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí